ოქტომბერი 06, 2016 16:20
2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის მედიამონიტორინგის მეოთხე შუალედური ანგარიში (09.09.2016 – 22.09.2016)
წინასაარჩევნო პროცესის მეოთხე შუალედური ანგარიში 2016 წლის 9 სექტემბრიდან 22 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდს მოიცავს. მონიტორინგის შედეგად შემდეგი შინარსიის დარღვევები გამოვლინდა:
არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები თერთმეტმა ტელეკომპანიამ წესის დარღვევით გამოაქვეყნა.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების წესის დარღვევით გამოქვეყნების გამო  თორმეტ ტელეკომპანიას ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი უკვე შეუდგინა და შემდგომი რეაგირებისთვის  შესაბამის საქალაქო (რაიონულ) სასამართლოს გადაუგზავნა.
ეს ტელეკომპანიაბია:
შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი-2“;
ა(ა)იპ „სამოქალაქო განათლების ფონდი“  -  ბრენდული სახლეწოდება „ტაბულა“;
შპს „ტელეიმედი“;
შპს „სტარვიზია“;
შპს „ქვემო ქართლის ტელე-რადიო კომპანია“;
შპს „ტელე-რადიო კომპანია თრიალეთი“;
შპს „“ტელე-რადიო კორპორაცია ინფორმკავშირი- ტელევიზია არგო“;
შპს „ტელე-რადიო კომპანიას რიონი“;
შპს „დამოუკიდებელ ტელე-რადიო კომპანიას ოდიში“;
შპს „სტუდია მაესტრო“;
შპს „პირველი სტერეო“;
შპს „საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი“
საუბარია ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის დაკვეთით „GFK“-ს (23.08.2016) და ტელეკომპანია „იმედის“ დაკვეთით „GMP“-ის (03.09.2016) მიერ ჩატარებული არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების გამოქვეყნებაზე.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“   51-ე მუხლის მე-11 პუნქტის შესაბამისად, არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების გამოქვეყნების დროს კვლევასთან დაკავშირებით შემდეგი ინფორმაციაც უნდა გამოქვეყნდეს:
ა) უნდა ეფუძნებოდეს წარმომადგენლობითი შემთხვევითი შერჩევის აღიარებულ მეცნიერულ მეთოდოლოგიას, რომელიც უზრუნველყოფს შედეგების არანაკლებ 95-პროცენტიან საიმედოობას და რომლის ცდომილების ფარგლები 3 პროცენტს არ აღემატება;
ბ) უნდა გამოქვეყნდეს საზოგადოებრივი აზრის კვლევის მეთოდოლოგიის საიმედოობისა და შედეგების ობიექტურობის გადამოწმების შემდეგ;
გ) იმავე ან სხვა შესადარებელი საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგებში მნიშვნელოვანი განსხვავებების ან ცვლილებების არსებობისას შესაძლებელი უნდა იყოს ამ განსხვავებების ან ცვლილებების დამაჯერებელი მეცნიერული ახსნა;
დ) არ უნდა იყოს საზოგადოებრივი აზრით მანიპულირება ან თანხის მოზიდვის საშუალება, არ უნდა ჩატარდეს ტელეფონის, ფოსტის ან/და ინტერნეტის მეშვეობით;
ე) უნდა ეფუძნებოდეს გამჭვირვალე მეთოდოლოგიას, რომელიც იძლევა შედეგების დამოუკიდებელი გადამოწმების შესაძლებლობას;
ვ) შედეგების გამოქვეყნებისას უნდა მიეთითოს:
ვ.ა) ორგანიზაცია, რომელმაც ჩაატარა საზოგადოებრივი აზრის კვლევა;
ვ.ბ) საზოგადოებრივი აზრის კვლევის დამკვეთი ან დამფინანსებელი;
ვ.გ) კვლევაში გამოყენებული კითხვების ზუსტი ფორმულირება და თანამიმდევრობა;
ვ.დ) საველე კვლევის ჩატარების დრო;
ვ.ე) გამოკითხულთა რაოდენობა და შერჩევის მეთოდი;
ვ.ვ) რა არეალში ან რა კატეგორიის ადამიანებში ჩატარდა შერჩევა;
ვ.ზ) ეფუძნება თუ არა კვლევა ყველა გამოკითხულის აზრს;
ვ.თ) იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებმაც უარი განაცხადეს კვლევაში მონაწილეობაზე, არ გასცეს კითხვას პასუხი ან რომელთა გამოკითხვაც ვერ მოხერხდა;
ვ.ი) შერჩევის ზომა;
ვ.კ) ცდომილების ფარგლები;
ვ.ლ) ინფორმაცია სხვა ნებისმიერი ფაქტორის შესახებ, რომელმაც შესაძლოა მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა შედეგებზე.
კომისიამ არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების გამოქვეყნების წესის დარღვევის ფაქტები წინასაარჩევნო პროცესის მედიამონიტორინგის პირველი შუალედური ანგარიშის (08.06.2016-08.07.2016) გამოქვეყნების დროსაც დააფიქსირა. მონიტორინგს დაქვემდებარებული მაუწყებელთა უმრავლესობას კვლევის შედეგები კანონით განსაზღვრული წესის დარღვევით ჰქონდა გამოქვეყნებული, ამიტომ კომისიამ გამაფრთხილებელი განცხადება გაავრცელა და მოუწოდა მაუწყებლებს სამომავლოდ გაეთვალისწინებინათ საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსით“ განსაზღვრული ვალდებულებები. მიუხედავად აღნიშნული გაფრთხილებისა და განმარტებისა ტელემაუწყებელთა უმრავლესობამ არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები კვლავ წესის დარღევით გამოაქვეყნა.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 82–ე მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, კანონით დადგენილ ვადებში არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგების გამოქვეყნება სავალდებულო ინფორმაციის გარეშე ან გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული სხვა წესების დარღვევა გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 500 ლარის ოდენობით.
„ახალი საქართველოს“ სამაუწყებლო ბადეში განთავსებულია პროგრამა, რომლის თანაწამყვანიც არის დამოუკიდებელი მაჟორიტარობის კანდიდატი ჰამლეტ გეგია.
კომისიას მიაჩნია, რომ წინასაარჩევნო კამპანიის სამართლიანად, მიუკერძოებლად და დაბალანსებულად გაშუქების მიზნით მნიშვნელოვანია მაუწყებლებმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციოს ამა თუ იმ საარჩევნო სუბიექტის წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქების დროს იმ სახელმძღვანელო რეკომენდაციებს, რაც გათვალისწინებულია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2009 წლის 12 მარტის N2 დადგენილებით დამტკიცებული „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ და თავი შეიკავოს პოლიტიკური თანამდებობის პირის ან პოლიტიკური პარტიის წევრის საზოგადოებრივ–პოლიტიკური, ახალი ამბების ან საინფორმაციო პროგრამებში წამყვანის, ინტერვიუერის ან ჟურნალისტის სახით მონაწილეობაზე. კომისიას მიაჩნია, რომ ზემოაღნიშნული მოთხოვნები წინასაარჩევნო პერიოდში ვრცელდება არჩევნებში მონაწილე დამოუკიდებელ მაჟორიტარობის კანდიდატზეც. შესაბამისად, კომისია მოუწოდებს მაუწყებლებს თავი შეიკავონ პოლიტიკური თანამდებობის პირის, პოლიტიკური პარტიის წევრის ან დამოუკიდებელი მაჟორიტარობის კანდიდატის გადაცემებში წამყვანის სახით მონაწილეობაზე.
გამოიკვეთა რიგი მაუწყებლებისა, რომელთა სამაუწყებლო ბადეში განთავსებული არ არის ახალი ამბების ან/და საზოგადოებრივ–პოლიტიკური თემატიკის პროგრამები (შპს „საერთაშორისო საინფორმაციო სააგენტო ევრაზია“, შპს „საფერავი ტვ“, შპს „ტელეკომპანია თბილისი“, შპს „ტელე-რადიო კომპანია ტვ24“, შპს ტელეკომპანია ”I სტერეო”).
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე–2 მუხლის ჯ) ქვეპუნქტის შესაბამისად, საერთო მაუწყებლობა არის არანაკლებ 2 თემატიკის, მათ შორის, ახალი ამბებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თემატიკის, პროგრამებით მაუწყებლობა;
აღნიშნული მაუწყებლების მიმართ კომისიაში დაიწყება წარმოება ადმინისტრაციული პასუხიმგებლობის დაკისრების მიზნით.
კომისიამ გაზეთტყიბულსადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი უკვე მეორედ შეუდგინა, საკითხ საქალაქო სასამართლო განიხილა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ კომისიაში წარმოდგენილი საჩივრის საფუძველზე,  კომისიამ გაზეთ „ტყიბულს“ წინასაარჩევნო აგიტაციის და წინასაარჩევნო რეკლამის წესების დარღვევის გამო ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი მეორედ შეუდგინა და შემდგომი რეაგირებისთვის საქალაქო (ქუთაისის) სასამართლოს გადაუგზავნა, რომელმაც თავის მხრივ გაზეთ „ტყიბულს“ წერილობითი შენიშვნა მისცა.
გაზეთ „ტყიბულის“ აგვისტოს ნომერში გამოქვეყნებული იყო პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ ტყიბულის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ელგუჯა გოცირიძის სააგიტაციო წერილი, რომელსაც არ ჰქონდა აღნიშნვნა გამოქვეყნებული მასალა იყო ფასიანი თუ უფასო პოლიტიკური რეკლამა.
კომისიამ გაზეთთიანეთის მომავალსადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ გაზეთ „თიანეთის მომავალს“ წინასაარჩევნო აგიტაციის და წინასაარჩევნო რეკლამის წესების დარღვევის გამო ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა და შემდგომი რეაგირებისთვის საქალაქო (მცხეთა) სასამართლოს გადაუგზავნა, რომელმაც თავის მხრივ გაზეთ „თიანეთის მომავალს“ წერილობითი შენიშვნა მისცა.
გაზეთ „თიანეთის მომავლის“ აგვისტოს ნომერში გამოქვეყნებული იყო პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ზაქარია ქუცნაშვილის სააგიტაციო წერილი, რომელსაც არ ჰქონდა აღნიშნვნა გამოქვეყნებული მასალა იყო ფასიანი თუ უფასო პოლიტიკური რეკლამა.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად, არჩევნების გამოცხადებიდან არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე გაზეთები, რომლებიც ფინანსდება ცენტრალური ან ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ექვემდებარებიან წინასაარჩევნო მედია მონიტორინგს. ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსგან, მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელ ორგანოებისგან, აფხაზეთის და აჭარის ავოტნომიური რესპუბლიკების მთავრობებისგან ცენტრალური ან ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსებული გაზეთების თაობაზე ინფორმაცია გამოითხოვა. მიღებული მონაცემების დამუშავების შედეგად, 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში მონიტორინგს დაექვემდებარა 30[1] გაზეთი (გაზეთების შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია კომისიის ვებ გვერდზე).
ყველა გაზეთს გაეგზავნა მოთხოვნა წინასაარჩევნო პერიოდში მონიტორინგის უზრუნველსაყოფად, „საარჩევნო პროცესში მედიის მონაწილეობისა და მისი გამოყენების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2012 წლის 15 აგვისტოს N9 დადგენილების დანართი  №2-ით მოთხოვნილი ინფორმაციის წარმოდგენის თაობაზე, თუმცა 10 გაზეთი, მიუხედავად იმისა, რომ კომისიის წერილი ჩაბარდა, ინფორმაციას არ წარმოადგენს.
აღნიშნული გაზეთებია: ახალქალაქის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „რეგიონის ტრიბუნა“; ახალქალაქის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „თვითმმართველობა“; ონის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ონი“; ტყიბულის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ტყიბული“; ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „არშლუისი“; გურჯაანის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მაცნე“; ლენტეხის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „სვანეთი“; გორის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „გორის მაცნე“; ვანის მუნიციპალიტეტი -  გაზეთი „საერთო სიტყვა“; წალენჯიხის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ეგრისის მაცნე“;
გაზეთები, რომლებიც წარმოადგნენ წინასაარჩევნო ინფორმაციას: კასპის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ახალი განთიადი“; დედოფლის წყაროს მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „შირაქი“; თერჯოლის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „თერჯილა“; ბაღდათის მუნიციპალიტეტი - „ჩემი გაზეთი“; თიანეთის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „თიანეთის მომავალი“; ამბროლაურის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ამბროლაურის მოამბე“; წყალტუბოს მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ახალი წყალტუბო“; სამტრედიის მუნიციპალიტეტი – გაზეთი „სამტრედიის მაცნე“; ყვარელის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ყვარელი“; ბოლნისის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ბოლნისი“; მცხეთის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „მცხეთა“; სენაკის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „კოლხეთი“; ახმეტის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ბახტრიონი“; ხაშურის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ხაშურის მოამბე“; აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა - შპს „გაზეთი აჭარა და ადჟარა“; ქარელის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ქარელის მოამბე“; აბაშის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „აბაშის მაცნე“; სიღნაღის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „სიღნაღი“; ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი - ააიპ „მოქალაქეთა ჩართულობის და ინფორმირების მუნიციპალური ცენტრი“; ხობის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ხობის მოამბე“.
„რუსთავი 2“-ის ეთერში განთავსებულია არაპოლიტიკური გადაცემები „ვანოს შოუ“ და „ნანუკა ჟორჟოლიანის შოუ“, რომლებსაც საანგარიშო პერიოდში სტუმრობდნენ პაატა ბურჭულაძე (სახელმწიფო ხალხისთვის), შალვა ნათელაშვილი (ლეიბორისტები) და დავით უსუფაშვილი (რესპუბლიკელები).
ზემოაღნიშნულ გადაცემებში რესპოდენტები გამოთქვამდნენ პოლიტიკურ მოსაზრებებს;
კომისიამ ტელეკომპანიების შპსსტუდია მაესტროს“, შპსტელეიმედის“, შპსჯი-დი-ეს თი-ვისდა შპსსამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის წინააღმდეგერთიანი ნაციონალური მოძრაობისგანცხადება განიხილა.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ განცხადების საფუძველზე ტელეკომპანიების შპს „სტუდია მაესტროს“, შპს „ტელეიმედის“, შპს „ჯი-დი-ეს თი-ვის“ და შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის ბადეში განთავსებული სარეკლამო რგოლი შეისწავლა, რომელიც თბილისში ა. პუშკინის ქუჩაზე ორმხრივი მოძრაობის აღდგენას ეხებოდა.
განცხადების ავტორი მიიჩნევდა, რომ აღნიშნული სარეკლამო რგოლი წინასაარჩევნო პოლიტიკური რეკლამის ნიშნებს შეიცავდა და  სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრებით პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნების“ ინფრასტრუქტურული პროექტების საარჩევნო კამპანიას წარმოადგენს, რაც დაუშვებელია. პოლიტიკურმა გაერთიანებამ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიისგან ზემოთაღნიშნული სარეკლამო რგოლის შესწავლა და მისი სტატუსის განსაზღვრა მოითხოვა.
კომისიამ საკითხის მოკვლევის შემდეგ დააგდინა, რომ აღნიშნული ვიდეო რგოლი ტელეკომაპნიების შპს „სტუდია მაესტროს“, შპს „ტელეიმედის“, შპს „ჯი-დი-ეს თი-ვის“  და შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის ბადეში თბილისის მერიის დაკვეთით სარეკლამო კოპმანიების საშუალებით, ფასიანი რეკლამის სტატუსით იყო განთავსებული.
საკითხის განხილვის საჯარო სხდომას ოთხივე ტელეკომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა, მათი განმარტებით თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის დაკვეთით განთავსებული სარეკლამო რგოლი მათ სამაუწყებლო ბადეებში „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად იყო განთავსებული. კანონის თანახმად, ადმინისტრაციული ორგანო  უფლებამოსილია საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მიწოდების მიზნით შეისყიდოს მაუწყებლის მომსახურება.
ვიდეორგოლში მოსახლეობას თბილისში ა.პუშკინის ქუჩაზე ორმხრივი მოძრაობის აღდგენის თაობაზე მიეწოდება ინფორმაცია. ვიდეო რგოლში ნაჩვენები არ არის არც საარჩევნო სუბიექტი და არც საარჩევნო სუბიექტის არჩევნებში მონაწილეობის რიგითი ნომერი, შესაბამისად, არ განხორციელებულა არცერთი საარჩევნო სუბიექტის იდენტიფიცირება, ისევე როგორც რომელიმე პოლიტიკური პარტიის სიმბოლიკის წარმოჩენა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, ადმინისტრაციული ორგანო უფლებამოსილია შეისყიდოს მაუწყებლის მომსახურება სოციალური რეკლამის განთავსებისთვის ამ კანონის 65-ე მუხლით განსაზღვრული დროის ხანგრძლივობის მინიმალური ზღვრის მიღმა სოციალური რეკლამის განთავსების ან/და საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გავ გავრცელების მიზნით და მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს გათვალისწინებულია მისი ბიუჯეტის ცალკე მუხლით. ასეთ შემთხვევაში, თუ ადმინისტრაციული ორგანო არის შემყიდველი ორგანიზაცია „სახელმწიფოს შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, შესყიდვა ხორციელდება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი წესით.
კომისიამ მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“
მთაწმინდის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ბატონ ნიკოლოზ რურუას განცხადება განიხილა.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მთაწმინდის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ბატონ ნიკოლოზ რურუამ 2016 წლის 16 სექტემბერის განცხადებით მიმართა კომისიას, რომელშიც აღნიშული იყო, რომ 2016 წლის 12 სექტემბერს „ტელეიმედის“ მიერ მიწვეული იყო გადაცემა „ღია ეთერში“ მონაწილეობის მიღების მიზნით, თუმცა გადატვრითული გრაფიკის გამო ვერ მოახერხა გადაცემაში მონაწილეობა, რის შესახებ ინფორმირებული იყო „ტელეიმედიც“. განმცხადებელს მიაჩნია, რომ ვინაიდან ვერ მიიღო გადაცემაში მონაწილობა, გადაცემის მიმდინარეობისას არსებული გამოკითხვის ფარგლებში მაყურებელმა მხოლოდ მოსმენილი კანდიდატურები შეაფასა, რაც თავისთავად არაზუსტი გამოკითხვის შედეგების გამოქვეყნებაა და, შესაბამისად, განხორციელდა  მისი არათანაბარ პირობებში ჩაყენება, რაც განმცხადებლის მოსაზრებით „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ განსაზღვრული არადისკრიმინაციულობის, სამართლიანობის და მიუკერძოებლობის პრინციპების დარღვევაა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, კომისიამ განმარტა, რომ ”მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-14 მუხლის შესაბამისად, მაუწყებელი ვალდებულია ქცევის კოდექსის საფუძველზე შექმნას თვითრეგულირების ეფექტიანი მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს საჩივრების განხილვასა და მათზე დროულ და დასაბუთებულ რეაგირებას. ამასთანავე, ”მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის 591 მუხლის შესაბამისად, დაუშვებელია ქცევის კოდექსით დადგენილი ეთიკური ნორმებისა და პროფესიული სტანდარტების ინტერპრეტაციასთან დაკავშირებული საკითხების, ასევე ”მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-14 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში მიღებული გადაწყვეტილებების სასამართლოში, კომისიაში ან რომელიმე სხვა ადმინისტრაციულ ორგანოში გასაჩივრება. შესაბამისად, „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ დადგენილი ეთიკური ნორმების და პროფესიული სტანდარტების შესაძლო დარღვევებზე რეაგირება შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-14 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული მაუწყებლის თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში.
[1] შესწავლის ფარგლები გამოირკვა, რომ ქუთაისის მუნიციპალიტეტის გაზეთი „უქიმერიონი“, კულტურულ სიახლეებს აშუქებს.

October 06, 2016 16:20
Fourth Mid-term Report of Georgia’s Parliamentary Pre-electoral Media Monitoring of October 8, 2016 (09.09.2016 – 22.09.2016)
All general broadcasters fell under the subject of monitoring, including Public Broadcaster and the Public Broadcaster of Adjara. Subjects of Commission’s observations during the monitoring process are:
The fourth mid-term report of pre-electoral process covers the period from September 9, 2016, up until September 22, 2016. Following violations have been detected as a result of the monitoring:
11 TV companies have published results related to public opinion polls violating the rules.
GNCC has already drawn a protocol of public administrative offenses related to the violation of the rules of  publication of public opinion poll results to 12 companies and has transferred them to the relevant city (regional) courts for further dispute resolution.
These TV Companies are:
“Broadcasting Company Rustavi 2” Ltd;
NNLE “Civic Education Funbd” – brand name “Tabula”;
“TV Imedi” Ltd;
“Starvizia” Ltd;
“TV-Radio Company of Qvemo Kartli” Ltd;
“TV-Radio Company Trialeti” Ltd;
“TV-Radio Corporation InfoUnion – TV Argo” Ltd;
“TV-Radio Company Rioni” Ltd;
“Independent TV-Radio Company Odishi” Ltd;
“Studio Maestro” Ltd;
“1st Stereo” Ltd;
“David Agmashenebeli University of Georgia” Ltd.
We are talking about publication of public opinion poll results related to the elections carried out by  „GFK“  (23.08.2016) commissioned by TV Company “Rustavi 2” and by „GMP” (03.09.2016) commissioned by TV Company “Imedi.”
In accordance with Paragraph 11 of Article 51 of the Organic Law of Georgia “on Elections” during the publication of public opinion poll results, additionally, the following shall be published as well:
a) It shall be based on the acknowledged scientific methodology of representative random selection, which provides 95% credibility and the margin of errors not exceeding 3%;
b) It shall be publicized after double-checking of the credibility of the methodology of public opinion poll and objectiveness of its results;
c) It shall be feasible to provide steady scientific explanation, in case there are significant discrepancies or changes in the results of the same or other comparative public opinion poll;
d) It shall not constitute a means of manipulating with public opinion or fundraising and it shall not be conducted via telephone, post or/ and internet;
e) It shall be based on transparent methodology, which enables to conduct independent verification of the results;
f) While publishing the results, the following shall be indicated:
f.a) an organization conducting public opinion poll;
f. b) subject ordering or financing the public opinion poll;
f. c) exact formulation and sequence of questions used for opinion polls;
f.d) the time of conducting field opinion poll;
f.e) the number of individuals interviewed and the selection method;
f.f) in which area or category of people the selection was conducted;
f.g) whether the research is based on the opinion of people interviewed;
f.h) the number of respondents, who refused to participate in the poll, did not answer the question, or could not be interviewed;
f.i) margin of selection;
f.j) margin of errors;
f.k) information on any other important factors, which might have caused significant impact on the results.
The Commission has detected facts related to the violation of the rules of publication of pre-election public opinion poll results during first mid-term media monitoring (08.06.2016-08.07.2016). The publication of public opinion poll results by the majority of broadcasters that fell under media monitoring have published results violating rules defined by the law. Therefore, the Commission has released a warning statement and has called upon broadcasters to take into consideration obligations defined in the Organic Law of Georgia “on Elections” for the future. Despite above-mentioned warning and explanation, still, the majority of the broadcasters have published public opinion poll results related to the elections with violations.
In accordance with Article 82 of the Organic Law of Georgia “on Election Code of Georgia” The promulgation of the results of the public opinion poll, conducted in relation to the elections, within the term defined by law without the required information, or violation of other rules related to its promulgation, shall be fined in the amount of 1500 GEL.
The program is placed through the broadcasting net of “Akhali Saqartvelo” whose co-anchor is independent candidate for majority – Hamlet Gegia.
The Commission believes, that in order to ensure just, impartial and balanced coverage of the pre-electoral campaign, it is important, that the broadcaster, during the coverage of any electoral subject,  stresses its attention on those guidelines and recommendations which are defined by the Commission’s approved resolution N2 of March 12, 20019, “On Code of Conduct for Broadcasters” and refrain from participating in social-political, news or informational programs of an official or a member of a political party in the form of   an anchor, interviewer or a journalist. The Commission believes, that above-mentioned requirements apply to independent candidates for majority participating in the elections as well. Accordingly, the Commission calls all the broadcasters to refrain from participating of the member of a political party, an official or  an independent candidate for majority in the form of an anchor in the programs.
Number of broadcasters have been outlined that haven’t been placing news and/or social/political themed programs through their broadcasting nets. (International Information Agency Evrazia Ltd, “Saperavi TV” Ltd, “TV Company Tbilisi” Ltd, “TV-Radio Company TV 24 Ltd, TV-Company 1st Stereo Ltd).
In accordance with Sub-paragrapf f) of Article 2 of the Georgian law “on Broadcasting” General broadcasting is the broadcasting of programs with at least two themes, including news and social-political themes.
The administrative proceedings to be launched at the Commission against above-mentioned companies for the purpose to impose administrative responsibilities
The Commission has drawn a protocol of administrative offenses on newspaper “Tkibuli” already twice, the case has been reviewed by the city court.
Based on a claim submitted to the Commission by “Georgian Young Lawyers’ Association” the Commission has drawn a protocol of administrative offenses on newspaper “Tkibuli” once again for the violation of rules related to pre-election agitation and advertising and has transferred it to the city court (Kutaisi) for the further resolution of the dispute. The court, on its hand, has issued a written warning upon the newspaper “Tkibuli.”
In the August issue of the newspaper “Tkibuli” an agitation letter was published by an MP of Tkibuli Elguja Gotsiridze for the political union “Georgian Dream” – “Democratic Georgia” which didn’t indicate whether the published material was paid or free political advertisement.
In accordance with the resolution №9 of GNCC of August 15, 2016, of the Organic Law of Georgia “on Election Code” and “on participation of media in pre-electoral process and rules of its application,” while publishing an agitation letter, before the headline of the letter and in the corner of an advertisement, there must be an inscription "paid political advertising" or "free political advertising.
The Commission has drawn a protocol of administrative offenses on newspaper “Tianetis Momavali.”
GNCC ” has drawn a protocol of administrative offenses on newspaper “Tianetis Momavali” for the violation of rules related to pre-election agitation and advertising and has transferred it to the city court (Mtskheta) for the further resolution of the dispute. The court, on its hand, has issued a written warning upon the newspaper “Tianetis Momavali.”
In the August issue of the newspaper “Tianetis Momavali” an agitation letter was published by an MP of the political union “Georgian Dream” – “Democratic Georgia” – Zakaria Kutsnashvili,  which didn’t indicate whether the published material was paid or free political advertisement.
The weekly information is not being presented to the Commission from the number of newspapers that are financed from the State Budget of Georgia.
In accordance with sub-paragraph 2 of Paragraph 50 of the Organic Law of Georgia “on Election Code of Georgia” From the moment of announcement of elections until the sum up of election results, newspapers, funded by central or local budgets, fall under media monitoring. With a regard to above-mentioned, GNCC has requested information about newspapers financed by local or central budgets from the Ministry of Finance of Georgia, the municipal representatives and executive bodies and Autonomous Republics of Abkhazia and Adjara. As a result of processing of the data obtained, 30[1]  newspapers fell under the pre-electoral media monitoring during the Parliamentary Elections of Georgia of October 8, 2016. (Information about newspapers is available at the Commission’s web-site).
The request to ensure monitoring during pre-election period has been sent to all newspapers in accordance with requirements of Annex №2 to submit information of the Commission’s resolution №9 of August 15, 2016, of the Organic Law of Georgia “on Election Code” and “on participation of media in pre-electoral process and rules of its application” however, 10 newspapers, despite the fact that they have received Commission’s letter, still, do not present the information.
The noted newspapers are: Municipality of Akhalkalaki – newspaper “Regional Tribune”; Municipality of Akhalkalaki – newspaper “TvitMmartveloba”; Municipality of Oni – newspaper “Oni”; Municipality of Tkibuli – newspaper “Tkibuli”; Municipality of Ninotsminda – newspaper “Arshulsi”; Municipality of Gurjaani – newspaper “Gurjaanis Municipalitetis Matsne”;  Municipality of Lentekhi – newspaper”Svaneti”; Municipality of Gori – newspaper “Goris Matsne”; Municipality of Vani – newspaper “Saerto Sitkva”; Municipality of Tsalenjikha – newspaper “Egrisis Matsne.”
For the purpose of fulfillment of the obligations imposed upon the Commission by current law, the Commission attempted test purchases by the means of private companies, however, press companies on the market have no information in regard to the noted newspapers in their lists, that is to why the Commission once again addressed municipalities and has asked to present the newspapers.
The newspapers that present pre-election information: Municipality of Kaspi – newspaper “Akhali Gantiadi”; Municipality of DedoplisTskaro – newspaper” Shiraqi”; Municipality of Terjola – newspaper “Terjola’; Municipality of Bagdadi – newspaper “Chemi Gazeti”; Municipality of Tianeti – newspaper “Tianetis Momavali”; Municipality of Ambrolauri – newspaper “ Ambrolauris Moambe’’; Municipality of Tskaltubo – newspaper “Akhali Tskaltubo”; Municipaliyu of Samtredia – newspaper “ Samtrediis Matsne” Municipality of Kvareli – newspaper “Kvareli”; Municipality of Bolnisi - newspaper “Bolnisi”; Municipality of Mtskheta – newspaper “Mtskheta”; Municipality of Senaki – newspaper “Kolkheti”; Municipality of Akhmeta – newspaper “Bakhtrioni”; Municipality of Khashuri – newspaper “Khashuris Moambe”; Autonomous Republic of Adjara – “Newspaper Ajara and Adjara” Ltd; Municipality of Qareli- newspaper –“ Qarelis Moambe”; Municipality of Abasha – newspaper “Abashis Matsne”; Municipality of Signagi – newspaper “Signagi”; Municipality of Kharagauli – NNLE “ Municipal Center of Citizen’s Prticipation and Awareness”; Municipality of Khobi – newspaper “Khobis Moambe.”
Non-political programs are placed in the airtime of “Rustavi2” such as “Vano’s Show” and “Nanuka Zhorzholiani’s Show,” during the reporting period,  these programs have had gusts -Paata Burchuladze ( State for People), Shalva Natelashvili (Labour Party) and David Usupashvili (The Republicans).
It should be noted, that in above-mentioned programs interviewer’s were expressing their political opinions.
The Commission has reviewed a claim submitted by the “United National Movement” against TV Companies “Studio Maestro” Ltd, “TV Imedi” Ltd, “GDS” Ltd and “Rustavi2” Ltd.
GNCC, based on a claim submitted by the political party “United National Movement” has examined an ad placed through the broadcasting nets of TV Companies   “Studio Maestro” Ltd, “TV Imedi” Ltd, “GDS” Ltd and “Rustavi2” Ltd which was related to the recovery of two-way street of A. Pushkin’s street in Tbilisi.
The author organizations of the statement have considered, that an ad had signs of pre-election political advertising and represented election campaign of infrastructural projects of the political union “Georgian Dream” financed from the state budget, which is prohibited. The political union  has requested GNCC to study and determine the status of an above-mentioned ad.
After examining an issue, the Commission has determined that an ad noted  placed through the broadcasting nets of TV Companies - “Studio Maestro” Ltd, “TV Imedi” Ltd, “GDS” Ltd and “Rustavi2” Ltd was commissioned by the City Hall of Tbilisi placed with a status of paid advertising by means of advertising companies.
The public hearing session of an issue was presented by the representatives of all fout TV Companies. According to their statements, video ad commissioned by the City Hall that has been through their broadcasting nets was in compliance with the Georgian law “on Broadcasting.” In accordance with the law, an administrative body is authorized to purchase broadcasting services for the purpose to inform public regarding significant events.
In the video ad, public is being informed about the recovery of two-way street of A. Pushkin’s street in Tbilisi. No electoral subject, nor his/her election sequence number is being shown in the video, therefore, no identification of any electoral subject has been carried out, neither a display of any political party symbol.
The Commission has reviewed a statement of an MP of Mtatsminda of the “United National Movement” – Nikoloz Rurua.
On September 16, 2016, an MP of Mtatsminda of the “United National Movement” – Nikoloz Rurua has addressed the commission with a statement noting, that on September 12, 2016, he has been invited to participate in the program “Gia Eteri” by the TV Company “Imedi TV” however, due to his busy schedule, Rurua was unable to participate in the program and “Imedi TV” has been informed in regard to this fact. An author of the statement believes, that due to his non-participation in the program, within the scope of the survey, viewer’s assessed only candidates that have been presented during the program, which, on its hand, led to the publication of incorrect survey results, therefore, he has been placed through unequal conditions, which,  in applicant's opinion is the violation of the principles of non-discrimination, fairness and impartiality as defined in the “Code of Conduct for the Broadcasters.”
In regard to this issue, the Commission has explained, that in accordance with Article 14 of the Georgian law “on Broadcasting” a broadcaster shall establish, on the basis of the Code of Conduct, an effective mechanism of self-regulation for internal review of and timely and justified response to complaints, also, in accordance with Article 591  of the Georgian law “on Broadcasting” Issues related to interpretation of the norms as well as ethical norms and professional standards set forth by the Code of Conduct, as well as decisions made within the self-regulation mechanism defined by Paragraph 1 of Article 14 of this Law shall not be appealed to a court, GNCC or any other administrative body. Therefore, response on the possible violations of ethical norms and professional standards set forth by the Code of Conduct shall be carried out only within the scope of the self-regulation mechanism defined by Paragraph 1 of Article 14 of present law.
[1] Within the scope of the study, it has been revealed, that newspaper of the Municipality of Kutaisi - “Qimerioni” covers only cultural news.