აგვისტო 24, 2015 15:35
25 აგვისტოს 10:00 საათზე ანალოგური მაუწყებლობის სიგნალი ზემო სვანეთში, სამცხე-ჯავახეთში, კახეთის და მცხეთა-თიანეთში გაითიშება
ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალის გადამცემი სადგურები ზემო სვანეთში, სამცხე-ჯავახეთში, კახეთის და მცხეთა-თიანეთში გაითიშება 2015 წლის 25 აგვისტოს 10:00 საათზე გაითიშება. ეს ბოლო სამაუწყებლო ზონების ჩამონათვალია, სადაც ანალოგური მიწისზედა საეთერო მაუწყებლობა ითიშება.
ამ პროცესთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში მიმდინარეობდა საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები, რომლებსაც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ „საქართველოს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს“, შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრის,“ ასევე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ. რეფორმის პროცესში ჩართულმა მხარეებმა საქართველოს თხუთმეთ ქალაქში (ქ. გორი. ქ. ხაშურ. ქ. ზესტაფონი, ქ. ქუთაისი ქ. ფოთი, ქ. ოზურგეთი, ქ. ბათუმი, ქ. ქობულეთი, ქ. ზუგდიდი, ქ. ახალციხე, ქ. ბორჯომი, ქ. მარბეული, ქ. თელავი, ქ. ყაზბეგი და ქ. თიანეთი) ადგილობრივ მოსახლეობას  ციფრულ მიწისზედა მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაცია კონკრეტულ რეგიონში ანალოგური სიგნალის გათიშვამდე რამდენიმე დღით ადრე  გააცნეს.
მოსახლეობის მხარდასაჭერად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ საბანკო სექტორთან მოლაპარაკების შედეგად მიაღწია შეთანხმებას, რის შედეგადაც უკვე შემუშავდა და ამოქმედდა სეთ-თოფ ბოქსების განვადებით შესყიდვის შეღავათიანი პირობები. მთავრობამ ასევე შეიმუშავა სუბსიდირება, რომლის ფარგლებში სოციალურად დაუცველ ოჯახებს (70 000 და ნაკლები სარეიტინგო ქულით) ციფრული სიგნალის მიმღები აპარატურა უფასოდ გადაეცათ.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის მონიტორინგის ჯგუფი აგრძელებს მუშაობას რეგიონებში და ციფრული მიწისზედა სამაუწყებლო ქსელის გავრცელების და დაფარვის არეალის შესახებ მონიტორინგის შედეგები მოგვიანებით საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის სხდომაზე დამტკიცდება  გადაწყვეტილებით და გამოქვეყნება საჯაროდ.

August 24, 2015 15:35
On August 25, at 10 am, the analogue broadcasting signal to be shut down in Zemo Svaneti, Samtskhe-Javakheti, Kakheti and Mtskheta-Tianeti regions
Analogue terrestrial broadcasting signal transmitting stations to be shut down in Zemo Svaneti, Samtskhe Javakheti, Kakheti and Mtskheta-Mtianeti on August 25, 2015, at 10 am. This is the final list of broadcasting coverage service zones where analogue terrestrial broadcasting will be turned off.
Informational type of meetings have been held in regions in regard to this process held by the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Digital Broadcasting Agency of Georgia, “TV Radio Center of Georgia” Ltd, also GNCC and Non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information.” The parties involved in the process, several days prior to the analogue signal shut down, in certain regions, have supplied the local population with a detailed information about the digital switchover in the 15 cities of Tbilisi (Gori, Khashuri, Zestaponi, Kutaisi, Poti, Ozurgeti, Batumi, Kobuleti, Zugdidi, Akhaltsikhe, Borjomi, Marbeuli, Telavi, Kazbegi and Tianeti).
The monitoring group of GNCC’s Radio Frequency Management Department continues to work in the regions and the monitoring results in regard to the digital terrestrial broadcasting network distribution and coverage zones will be approved later on at the Commission’s session and published publicly.