ივლისი 31, 2015 15:15
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტის“ საჩივარი ააიპ „სამოქალაქო განვითარების ფონდის“, იგივე „ტაბულას“ წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ბულგარეთის საელჩოს მხარდაჭერით საქართველოში ქალთა და არასრულწლოვანთა საპატიმროების მონიტორინგს ახორციელებს. ორგანიზაცია მსჯავრდებულების და მათი ოჯახის წევრების  ცნობიერების ამაღლებაზე  და მათი უფლებების თაობაზე იურიდიულ კონსულტაციის გაწევაზე მუშაობს.
„ადამიანის უფლებეთა ცენტრმა“ პროექტის პოპულარიზაციის მიზნით, სარეკლამო რგოლი დაამზადა და სოციალური რეკლამის სტატუსით რამდენიმე მაუწყებელს მათ სამაუწყებლო ბადეში განთავსების თხოვნით მიმართა. ტელეკომპანია „ტაბულამ“ ორგანიზაციას  სარეკლამო რგოლის განთავსებაზე უარი უთხრა, რადგან მიიჩნია, რომ სარეკლამო რგოლით ხდება არასამათავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ საქმიანობის რეკლამირება. ორგანიზაციას კი მიაჩნია, რომ მათი საქმიანობა საზოგადოებრივი სიკეთის ხელშეწყობისკენ და საქველმოქმედო მიზნის მიღწევისკენაა მიმართული, რის გამოც საჩივარით კომისიამ მიმართა.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტის“ საჩივარი ააიპ „სამოქალაქო განვითარების ფონდის“, იგივე „ტაბულას“ წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო. საკითხის ზეპირი მოსმენის სხდომა 2015 წლის  13 აგვისტოს 16:00 საათზე გაიმართება.

„The Center for Human Rights“ has sued TV Company “Tabula”
GNCC has begun proceedings based on a complaint submitted by non-governmental organization “Center for Human Rights” against NNLP “Civic Development Fund”-also known as “Tabula”
Non-governmental organization “Center for Human Rights,” carries out women's and juvenile prison monitoring in Georgia with a support from Bulgarian embassy. The organization works to raise awareness of prisoners and their family members and provides legal aid in regard to their rights.
“The Center for Human Rights,” in order to promote the project, has prepared an ad video under the social advertisement status and has asked several broadcasters to place it in their broadcasting nets. TV Company “Tabula” has refused to place an ad since they considered, that it advertised the activities of NGO. As for an organization, they believe that their activities are aimed towards the promotion of public welfare and charitable purposes and have submitted complaint to the Commission based on these grounds.
GNCC has begun proceedings based on a complaint submitted by non-governmental organization “Center for Human Rights” against NNLP “Civic Development Fund”-also known as “Tabula.” The public hearing of an issue is scheduled for August 13,2015,at 4 pm.