ივლისი 31, 2015 18:48
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით რეგიონებში მოსახლეობასთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრა ამჯერად სამეგრელოში იმართება
ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალის გადამცემი სადგურები სამეგრელოში 2015 წლის 6 აგვისტოს 10:00 საათზე გაითიშება. სამეგრელო მეხუთე სამაუწყებლო ზონაა, სადაც ანალოგური მიწისზედა საეთერო მაუწყებლობა ითიშება.
ამ პროცესთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში მიმდინარეობს საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები, რომლებსაც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ „საქართველოს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს“, შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრის,“ ასევე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები უძღვებიან.
მოსახლეობის მხარდასაჭერად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ საბანკო სექტორთან მოლაპარაკების შედეგად მიაღწია შეთანხმებას, რის შედეგადაც უკვე შემუშავდა და ამოქმედდა სეთ-თოფ ბოქსების განვადებით შესყიდვის შეღავათიანი პირობები. მთავრობამ ასევე შეიმუშავა სუბსიდირება, რომლის ფარგლებში სოციალურად დაუცველ ოჯახებს (70 000 და ნაკლები სარეიტინგო ქულით) ციფრული სიგნალის მიმღები აპარატურა უფასოდ გადაეცათ.
ინფორმაცია  ციფრულ  მაუწყებლობაზე  გადასვლის  შესახებ    სისტემატურად ქვეყნდებოდა ელექტრონულ  და  ბეჭდურ  მედიასაშუალებებში.  გარდა  ამისა,  ინფორმაცია  ხელმისაწვდომია ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს ცხელ ხაზზე, ასევე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურისა  და კომერციული მულტიპლექს ოპერატორის - ,,სტერეო +’’ -ის ცხელ ხაზებზე:
ციფრული მაუწყებლობის სააგენტო 1480 , 2 2414 80, 2 251480;
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო: 299 11 49, 299 10 41, 299 10 58;
,,სტერეო +’’  205 12 12;
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახური  239 95 05.

This time, regional meetings with population and local officials in regard to the switchover into digital broadcasting will be held in Samegrelo
The stations transmitting analogue terrestrial broadcasting signals in Samegrelo will be shut down on August 6, 2015, at 10 am. Samegrelo is the fifth broadcasting zone where analogue terrestrial broadcasting is being shut down.
In regard to this process, informational type of meetings are being held in the regions of Georgia led by the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Digital Broadcasting Agency of Georgia, “TV Radio Center of Georgia” Ltd, also GNCC and Non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information.”
The parties involved in the reform will give detailed information to population in regard to the transition into digital terrestrial broadcasting in the particular region several days prior to analogue signal shut down.
The information about digitalization has been consistently published through electronic and print media outlets. In addition, the information is available at the hot line of Digital Broadcasting Agency, also, at the hot lines of the Ministry of Economy and Sustainable Development,  Public Defender’s Office under GNCC and commercial multiplex operator “Stereo+”.
The Digital Broadcasting Agency:  1480 , 2 2414 80, 2 251480;
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia: 299 11 49, 299 10 41, 299 10 58;
,,Stereo+’’  205 12 12;
Public Defender’s Office under GNCC: 239 95 05.
Reminder: the transition from analogue into the digital terrestrial broadcasting has been defined by 2006 Geneva agreement. Through the implementation of this reform Georgia completes international obligations.