ივლისი 24, 2015 12:17
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით რეგიონებში მოსახლეობასთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრები გრძელდება 27-28 ივლისი - აჭარა
2015 წლის 1-ელ ივლისს, საქართველოს მასშტაბით დაიწყო ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალის ეტაპობრივი გათიშვა, რომელიც 25 აგვისტოს დასრულდება.
ამ პროცესთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში მიმდინარეობს საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები, რომლებსაც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ „საქართველოს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს“, შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრის,“ ასევე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები უძღვებიან.
2015 წლის 30 ივლისს 10:00 საათზე ანალოგური მიწისზედა ტელემაუწყებლობის გადამცემი სადგურები აჭარაში ითიშება. ციფრული მაუწყებლობის მისაღებად მოსახლეობას დასჭირდება DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერის მქონე სეთ-თოფ ბოქსი ან ტელევიზორი. ასევე, სიგნალის გარანტირებულად მისაღებად საჭიროა შენობის სახურავზე დამონტაჟებული მეტრულ-დეციმეტრული ანტენა. თუმცა, ცალკეულ შემთხვევებში შესაძლებელია სატელევიზიო ანძისკენ მიმართული ოთახის ანტენის გამოყენებაც.
მოსახლეობის მხარდასაჭერად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ საბანკო სექტორთან მოლაპარაკების შედეგად მიაღწია შეთანხმებას, რის შედეგადაც უკვე შემუშავდა და ამოქმედდა სეთ-თოფ ბოქსების განვადებით შესყიდვის შეღავათიანი პირობები. მთავრობა ასუფსიდირებს სოციალურად დაუცველ ოჯახებს ( 70 000 და ნაკლები სარეიტინგო ქულით), რომლებსაც  ციფრული სიგნალის მიმღები აპარატურა უფასოდ გადაეცათ.
გაციფრულების შესახებ,  სხვა საშუალებებთან ერთად, ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ციფრულ მაუწყებლობის სააგენტოს ცხელ ხაზზე, ასევე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურისა  და კომერციული მულტიპლექს ოპერატორის - ,,სტერეო +’’ -ის ცხელ ხაზებზე:
ციფრული მაუწყებლობის სააგენტო:  1480 , 2 2414 80, 2 251480;
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო:  2 9911 49, 2 991041, 2 991058;
,,სტერეო +’’  2 051212;
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახური  2 399505.

The regional meetings with population and local officials in regard to the switchover into digital broadcasting are continuing – July 27/28-Adjara
The step-by-step shut down of analogue terrestrial broadcasting signal within Georgia has begun on July 1, 2015, and is set to be completed on August 1. In regard to this process, informational type of meetings are being held in the regions of Georgia led by the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Digital Broadcasting Agency of Georgia, “TV Radio Center of Georgia” Ltd, also GNCC and and non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information.”
The parties involved in the reform will give detailed information to population in regard to the transition into digital terrestrial broadcasting in the particular region several days prior to shut down of analogue signal.
On July 30, 2015, at 10 am, analogue terrestrial broadcasting transmitting stations will be shut down in Adjara. In order to receive digital broadcasting, population will require a set-top-box equipment supporting DVB-T2 standard or a TV set. Also, to receive a guaranteed signal, the roof-mounted metric-decimeter antenna is required. However, in some cases it is possible to use a room antenna aimed towards the TV tower. In support of the population, the Ministry of Economy and Sustainable Development as a result of negotiations with the banking sector has reached an agreement that has been already developed and put into practice in regard to purchasing set-top-boxes on credit at favorable terms. The government has also developed a subsidy in the scope of which, the socially vulnerable families (70 000 and less in rating points) have received a digital signal receiving equipment free of charge.
Information about digitalization, together with other means, is available at the hot line of Digital Broatcasting Agency, also, at the hot lines of the Ministry of Economy and Sustainable Development, Public Defender’s Office under GNCC and commercial multiplex operator “Stereo+”.
Digital Broadcasting Agency: 1480 , 2 2414 80, 2 251480;
The Ministry of Economy and Sustainable Recources of Georgia: 2 9911 49, 2 991041, 2 991058;
,,Stereo +’’ 2 051212;
Public Defender’s Office under GNCC: 2 399505.
Reminder, the transition from analogue into the digital terrestrial broadcasting has been defined by 2006 Geneva agreement. Through the implementation of this reform Georgia completes international obligations.