ივლისი 13, 2015 19:19
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით რეგიონებში მოსახლეობასთან დაგეგმილი საინფორმაციო შეხვედრები 14-15 ივლისი იმერეთში და გურიაში გაიმართება
2015 წლის 1-ელ ივლისს, საქართველოს მასშტაბით დაიწყო ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალის ეტაპობრივი გათიშვა, რომელიც 25 აგვისტოს დასრულდება.
ამ პროცესთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში მიმდინარეობს საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები, რომლებსაც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ „საქართველოს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს“, შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრის,“ ასევე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები უძღვებიან.
პირველი გასვლითი  შეხვედრა 6 ივლისს,  გორსა და ხაშურში გაიმართა.  შიდა ქართლის შემდეგ, გრაფიკის მიხედვით  18 ივლისს,  დილის 10:00 საათიდან,   ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალი ითიშება ქუთაისში, ტყიბულში, ცაგერში, ფოთში, ჩოხატაურში, ოზურგეთში, ზესტაფონში, მარტვილში, სამტრედიაში, ხონში, სენაკში, აგრეთვე გაითიშება აბაშის, ბაღდათის, ვანის, ზესტაფონის, ზუგდიდის, თერჯოლის, ლანჩხუთის, მარტვილის, ოზურგეთის, სამტრედიის, სენაკის, ტყიბულის, ქობულეთის, ჩოხატაურის, წყალტუბოს, ხარაგაულის, ხობის და ხონის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე განთავსებული ხელშემშლელი ანალოგური სატელევიზიო გადამცემები.  შესაბამისად, ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები აღნიშნულ რეგიონებში ორი დღით ადრე დაიწყება.
მოსახლეობის მხარდასაჭერად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ საბანკო სექტორთან მოლაპარაკების შედეგად მიაღწია შეთანხმებას, რის შედეგადაც უკვე შემუშავდა და ამოქმედდა სეთ-თოფ ბოქსების განვადებით შესყიდვის შეღავათიანი პირობები. მთავრობამ ასევე შეიმუშავა სუბსიდირება, რომლის ფარგლებში სოციალურად დაუცველ ოჯახებს ( 70 000 და ნაკლები სარეიტინგო ქულით) ციფრული სიგნალის მიმღები აპარატურა უფასოდ გადაეცათ.
გაციფრულების შესახებ,  სხვა საშუალებებთან ერთად, ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ციფრულ მაუწყებლობის სააგენტოს ცხელ ხაზზე, ასევე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურისა  და კომერციული მულტიპლექს ოპერატორის - ,,სტერეო +’’ -ის ცხელ ხაზებზე:
ციფრული მაუწყებლობის სააგენტო:  1480 , 2 2414 80, 2 251480;
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო:  2 9911 49, 2 991041, 2 991058;
,,სტერეო +’’  2 051212;
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან არსებული მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახური  2 399505.
14 ივლისი, სამშაბათი
13:00 სთ - ზესტაფონის მუნიციპალიტეტი
მისამართი:  ზესტაფონი, ლაღიძის ქ. №22, პირველი სამუსიკო სასწავლებელი
მოწვეულია ზესტაფონის, ჭიათურის, საჩხერის, ხარაგაულისა და ტყიბულის საზოგადოება
16:30 სთ - ქ. ქუთაისი
მისამართი: ქ. ქუთაისი, რუსთაველის ქ.№3, მერიის ადმინისტრაციული შენობა,
მოწვეულია ქუთაისის, თერჯოლის, წყალტუბოს, ვანის და ბაღდათის საზოგადოება
15 ივლისი, ოთხშაბათი
12:00 სთ - ქ. ფოთი
მისამართი:  ქ. ფოთი, წმ. ნინოს ქ.№6, ქ. ფოთის ცენტრალური ბიბლიოთეკა
მოწვეულია ფოთის, აბაშის, სენაკის, ხობისა და მარტვილის საზოგადოება
16:00 სთ - ქ.ოზურგეთი
მისამართი:  ქ. ოზურგეთი, კოსტავას ქ.№1, მერიის ადმინისტრაციული შენობა მოწვეულია ოზურგეთის, ლანჩხუთის და ჩოხატაურის საზოგადოება

Planned informational meetings with population will be held on July 14-15 in the regions of Imereti and Guria in regard to the transition to digital broadcasting
On July 1, 2015, step-by-step analogue terrestrial broadcasting signal shut down has begun within Georgia which will be completed by August 25. In regard to this process, meetings of informational nature are underway in the regions of Georgia led by the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Digital Broadcasting Agency of Georgia, “TV Radio Center of Georgia ”Ltd, GNCC and non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information.”
During the reform, parties involved will supply the local population of specific regions with detailed information in connection to the transition to digital broadcasting several days prior to the analogue signal shut down.
First meeting was held on July 6, in Gori and Khasuri. After Shida Kartli, according to schedule, on July 18, at 10 am, analogue terrestrial broadcasting signal to be shut down in Kutaisi, Tkibuli, Tsageri, Poti, Chokhatauri, Ozurgeti, Zestaponi, Martvili, Samtredia, Khoni, Senaki, also, the drawbacks of analog television transmitters located within the municipalities of Abasha, Bagdadi, VaniZestaponi, Zugdidi, Terjola, Lanchkhuti, Martvili,Ozurgeti, Samtredia, Senaki, Tkibuli, Kobuleti, Chokhatauri, Tskaltubo, Kharagauli, Khobi and Khoni will be shut down as well. Accordingly, the meetings with locals from above-mentioned regions will start two days earlier.
Information about digitalization, together with other means, is available at the hot line of Digital Broatcasting Agency, also, at the hot lines of the Ministry of Economy and Sustainable Development,  Public Defender’s Office under GNCC and commercial multiplex operator “Stereo+”.
Digital Broadcasting Agency :1480 , 2 2414 80, 2 251480;
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia:  2 9911 49, 2 991041, 2 991058;
,,Stereo +’’  :2 051212;
Public Defender’s Office under GNCC : 2 399505.
Reminder, the transition from analogue into the digital terrestrial broadcasting has been defined by 2006 Geneva agreement. Through the implementation of this reform Georgia completes international obligations.