მაისი 10, 2016 10:53
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ საქართველოს ექვსს მუნიციპალიტეტში კერძო და სათემო რადიომაუწყებლობის ლიცენზიების გასაცემად კონკურსები გამოაცხადა.
კომისიის გადაწყვეტილებით ორი კერძო საერთო და ორიც კერძო სპეციალიზებული რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის გასაცემად კონკურსები გამოცხადდა შემდეგ ქალაქებსა და დაბებში:
ü  ქ. ბორჯომში FM 103.9-ზე კერძო საერთო რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის საფასური 6 075 ლარის ოდენობით განისაზღვრა;
ü  დაბა ბაკურიანში FM 90.7-ზე კერძო საერთო რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის საფასური 4 252 ლარის და 50 თეთრის ოდენობით განისაზღვრა;
ü  ქ. იგოეთი FM 93.7-ზე კერძო სპეციალიზებული რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის საფასური 5 163 ლარის და 75 თეთრის ოდენობით განისაზღვრა;
ü  ქ. ხაშური FM 98.6-ზე კერძო სპეციალიზებული რადიომაუწყებლობის  ლიცენზიის საფასური 5 163 ლარის და 75 თეთრის ოდენობით განისაზღვრა.
კომისიის გადაწყვეტილებით ორი სათემო რადიომაუწყებლობის ლიცეზნიის გასაცემად კონკურსები გამოცხადდა  შემდეგ ქალაქებში:
ü  ქ. გორი FM 97.8-ზე სათემო რადიომაუწყებლობის ლიცენზიით სარგებლობის საფასური 6 075 ლარის ოდენობით განისაზღვრა.
ა(ა)იპ ”გორის სათემო რადიო მოზაიკას”  განცხადებაში აღნიშნულია, რომ რადიო მოემსახურება გორის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მცხოვრები იძულებით გადაადგილებული პირების ინტერესებს, რომელთა წარმომადგენლებიც ჩართულნი იქნებიან მაუწყებლობის პროცესში, ასევე რადიო საშუალებას მისცემს გორის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მცხოვრები ახალგაზრდული და სასოფლო-სამეურნეო სფეროში მომუშავე მუშაკთა თემის წარმომადგენლებს აქტუალურ საკითხებზე მიაწოდონ ინფორმაცია საკუთარ თემს.
ü  ქ. მარნეულში FM 96.9-ზე სათემო რადიომაუწყებლობის ლიცენზიით სარგებლობის საფასური 4 252 ლარის და 50 თეთრის ოდენობით განისაზღვრა.
ა(ა)იპ ”ჟურნალისტთა კავშირი ხალხის ხმის” განცხადებაშია აღნიშნულია, რომ რადიო მოემსახურება მარნეულის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მცხოვრებ აზერბაიჯანულ, სომხურ და ქართულ თემს, რომელთა წარმომადგენლებიც ჩართული იქნებიან მაუწყებლობის პროცესში.

Contests have been announced for the issuance of private and community radio broadcasting licenses
GNCC has announced contests for the issuance of private and community radio broadcasting licenses in 6 municipalities of Georgia.
In accordance with the Commission’s decision, contests for the issuance of 2 private-general and 2 private-specialized licenses, have been announced in the following cities and localities:
• Borjomi – at FM 103.9, cost of the private-general radio broadcasting license has been defined in the amount of 6 075 GEL;
• Bakuriani – at FM 90.7, cost of the private-general radio broadcasting license has been defined in the amount of 4 252, 50 GEL;
• Igoeti - at FM 93.7, cost of the private-specialized radio broadcasting license has been defined in the amount of 5 163, 75 GEL;
• Khashuri - at FM 98.6, cost of the private-specialized radio broadcasting license has been defined in the amount of 5 163, 75 GEL.
In accordance with the Commission’s decision, contests for the issuance of 2 community radio broadcasting licenses have been announced in following cities:
• Gori - at FM 97.8, cost for the use of community radio broadcasting license has been defined in the amount of 6 075 GEL.
Application of “Gori Community Radio Mosaic” NNLE states, that radio service will serve interests of internally displaced persons residing on the territory of municipality of Gori, whose representatives will be actively involved in the process of broadcasting, also, radio will enable representatives of youth and agricultural workers of the community to inform their communities regarding the current issues.
• Marneuli – at FM 96.9, cost for the use of community radio broadcasting license has been defined in the amount of 4 252, 50 GEL.
Application of “Journalist’s Union of Peoples Voice” NNLE states, that radio will service Azerbaijani, Armenian and Georgian communities residing on the territory of the municipality of Marneuli, whose representatives will be involved in the process of broadcasting.
The submission of applications for all 6 contests will be held at GNCC up until June 6, 2016, before 5 pm. The preparatory session, where sealed documents of the contestants will be publically opened, will be held on June 9, 2016, at 1 pm. An oral hearing session, where Commission’s broadcasting department will present its final conclusion in regard to broadcasting concept to the commissioners, contestants and public, will be held on July 8, 2016, at 1 pm. As for an actual hearing, where commissioners will reveal the winner bidders, is scheduled for July 14, 2016, at 1 pm.