ნოემბერი 02, 2015 16:34
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ”მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის  და „რადიოკავშირის საერთაშორისო რეგლამენტის“ შესაბამისად, 2 წელიწადში ერთხელ განსაზღვრავს და აქვეყნებს სამაუწყებლო სიხშირეთა გეგმას. კომისიის 2015 წლის 1 მაისის გადაწყვეტილებით დამტკიცებული გეგმის შესაბამისად რადიომაუწყებლობისთვის საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ხელმისაწვდომი იყო 126 რადიო სიხშირე.
”საქართველოში ანალოგური მიწისზედა საეთერო სატელევიზიო მაუწყებლობის ეტაპობრივად გათიშვის გრაფიკის დამტკიცების შესახებ”  საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 17 ივნისის № 273 დადგენილების შესაბამისად, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის დასრულების შემდგომ გამოთავისუფლდა ანალოგური სატელევიზიო მაუწყებლობის მე-4 და მე-5 არხებით დაკავებული მეტრული დიაპაზონის სიხშირული ზოლების ნაწილი, რამაც განაპირობა FM მაუწყებლობისთვის გათვალისწინებული  რადიოსიხშირულ ზოლში (87.5მჰც – 108მჰც), გამოთავისუფლებული სიხშირული რესურსის სრულფასოვანი გამოყენების შესაძლებლობა რითაც თავისუფალი რადიო სიხშირეების ოდენობამ საქართველოს მტელ ტერიტორიაზე 225 მიაღწია.
87.5–108 მჰც სიხშირულ დიაპაზონში, საქართველოს სხვადასხვა დასახლებულ პუნქტებში FM რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის მოთხოვნით კომისიაში არაერთი განცხადებაა შემოსული. კომისია ამ ეტაპზე აქვეყნებს მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით განსაზღვრულ თავისუფალ სიხშირულ რესურსს. საერთაშორისო კოორდინაციის და მეზობელ სახელმწიფოებთან შეთანხმების პროცესის დასრულების შემდგომ, კომისია დამატებით გამოაქვეყნებს  სხვა თავისუფალ სიხშირულ რესურსაც.

November 02, 2015 16:34
GNCC, in accordance to Article 4 of the Georgian Law “on Broadcasting” and in compliance with "International Radio Communications Regulations" defines and publishes broadcasting frequency plan twice a year. In accordance to the Commission’s May 1, 2015 decision of the approved plan - 126 radio frequencies were accessible for radio broadcasting all over the country.
In accordance to the decree № 273 of June 17, 2015, of the Government of Georgia on “Approved Schedule on Gradual switch-off of Analogue Terrestrial TV Broadcasting in Georgia,” after the completion of the process of transition to digital broadcasting, metric range frequency bands loaded in 4th and 5th analogue TV broadcasting channels   have been released, which gave an opportunity for the full usage of (87.5 MHz - 108 MHz) frequency resource provided for FM broadcasting. Thus, an overall amount of free radio frequencies across Georgian territory has reached up to 225 frequencies.
Numerous applications requesting FM broadcasting in 87.5-108 MHz frequency ranges have been submitted to the Commission from different settlements of Georgia.  At this stage, the Commission publishes free frequency resource that has been defined based on the results of monitoring.  After the completion of the process of international coordination and the agreement with the neighboring countries, the Commission will additionally publish rest of free frequency resources.