თებერვალი 01, 2016 14:36
კომისია სს „სილქნეტსა“ და შპს შპს „ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ტელეკომუნიკაციის ქსელ-ფოპტნეტს“ შორის დავას განიხილავს
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ სს „სილქნეტის“ განცხადების საფუძველზე,  შპს „ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ტელეკომუნიკაციის ქსელ-ფოპტნეტის“ წინააღმდეგ დავის განხილვა დაიწყო.
სს „სილქნეტი“ სადაოდ ხდის შპს „ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ტელეკომუნიკაციის ქსელ-ფოპტნეტისთვის“ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ელექტრონული საკომუნიკაციო კანალიზაციის არხებთან დაშვების შეთავაზების წინადადების (ოფერტის) პირობების დაუცველობას და მომსახურების საფასურის გარკვეული ნაწილის გადაუხდელობას. სს „სილქნეტის“ მოთხოვნაა დაევალოს შპს „ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ტელეკომუნიკაციის ქსელ-ფოპტნეტს“ 62 175 ლარის ოდენობით დავალიანების დაფარვა, ასევე აღნიშნული დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში  და მხარეებს შორის ახალი ხელშეკრულების გაფორმებამდე, მიეცეს სს „სილქნეტს“ უფლება შეუწყვიტოს შპს „ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ტელეკომუნიკაციის ქსელ-ფოპტნეტს“ მომსახურების გაწევა.
კომისიამ, „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, აღნიშნული დავის განხილვა მიიღო წარმოებაში, საკითხის არსებითი განხილვის სხდომა, სადაც მოდავე მხარეებს საკუთარი არგუმენტაციის წარმოდგენის შესაძლებლობა ექნებათ, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში 2016 წლის 11 თებერვალს 15:00 საათზე გაიმართება. სხდომა საჯაროა.

The Commission is reviewing a dispute between “Silknet” JSC and “Fiber-Optic Telecommunication Network – FOPTNET” LLC
Based on an application submitted by “Silknet” JSC, GNCC has begun to review a dispute against “Fiber-Optic Telecommunication Network – FOPTNET” LLC.
“Silknet” JSC disputes the vulnerability of terms and conditions of “Fiber-Optic Telecommunication Network – FOPTNET” LLC’s proposal related to access to the electronic communication duck channels located in the Autonomous Republic of Adjara and some service fee non-payment. “Silknet” JSC demands from “Fiber-Optic Telecommunication Network – FOPTNET” LLC to make a late fee payment in the amount of 62 175 Gel, as well as, in case of a non-payment of an above-mentioned payment and before the new agreement signage to be granted a right to cancel the provision of its services to “Fiber-Optic Telecommunication Network – FOPTNET” LLC.
The Commission, in accordance with the Georgian law “on Electronic Communications,” has launched the proceedings in order to review an above-mentioned dispute. An essential review session of an issue, where parties in dispute will be given an opportunity to present their own arguments, will be held at GNCC on February 11, 2016, at 3 pm. The session is public.