მაისი 04, 2015 16:02
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას „გაზეთ ბათემელებმა“ შპს საქართველოს საპატრიარქო ტელევიზია „ერთსულოვნების“ წინააღმდეგ საჩივრით მიმართა.
„გაზეთი ბათუმელების“ პრეტენზია ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ ეთერში გასულ სიუჟეტს ეხება. „გაზეთ ბათუმელების“ 2014 წლის 8-14 დეკემბრის გამოცემაში წმინდა მატათა გიმნაზია-პანსიონის შესახებ სტატია გამოქვეყნდა, სადაც საუბარი იყო გიმნაზია-პანსიონის მოსწავლესა და მასწავლებლებს შორის უთანხმოებაზე. რამდენიმე დღეში, 2014 წლის 19 დეკემბერს ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ ეთერში ამავე თემაზე სიუჟეტი მომზადდა, სახელწოდებით: „სიმართლე წმინდა მატათა მოციქულის სახელობის გიმნაზია-პანსიონზე“. გაზეთის რედაქციის აზრით, სიუჟეტი სტატიის საპასუხო მასალას წარმოადგენდა, სადაც არ იყო დაცული ჯეროვანი სიზუსტე და უარყოფითად იყო წარმოჩენილი გაზეთის საქმიანობა. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, „გაზეთმა ბათუმელებმა“ „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ მე-14 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, საჩივარი ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ თვითრეგულირების ორგანოში შეიტანა და გავრცელებული ინფორმაციის შესწორება მოითხოვა. თუმცა, როგორც გაზეთის რედაქცია განმარტავს, ტელეკომპანია „ერთსულოვნებამ“ „ბათუმელების“ საჩივარი რეაგირების გარეშე დატოვა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, მაუწყებლობის სფეროში კანონმდებლობის მოთხოვნათა შესრულებაზე ზედამხედველობას საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ახორციელებს, შესაბამისად, კომისიამ „გაზეთ ბათუმელების“ საჩივარი ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო.
საკითხის ზეპირი მოსმენის სხდომა, სადაც დავის მონაწილე მხარეებს საკუთარი პოზიციების დაცვის და არგუმენტების წარმოდგენის საშუალება მიეცემა, კომისიაში 2015 წლის  21 მაისს 16:00 საათზე გაიმართება. სხდომა საჯაროა.

The Commission is reviewing a complaint submitted by the “Newspaper Batumelebi” against TV-Company “Ertsulovnbeba”
The “Newspaper Batumelebi” has addressed GNCC with a complaint against the Georgian Patriarchate Television “Ertsulovneba.”
The claim of the “Newspaper Batumelebi” concerns a story item aired by TV- Company “Ertsulovneba.” “Newspaper Batumelebi,” in its December 8-14 edition, has published a story about St. Matthias Gymnasium-boarding school, discussing disagreement between students and teachers. Several days later, on December 19, 2014, TV- Company “Ertsulovneba” aired a news item prepared about the same topic with a title: “Truth about St. Matthias Gymnasium-boarding school.”According to the newspaper, the story material was a response to the article, which was not observed with due accuracy and represented newspaper’s activities in a negative way. Based on these circumstances, in accordance with paragraph 1 of Article 14 of the “Code of Conduct for Broadcasters,” “Newspaper Batumelebi,” submitted the complaint to the self-regulatory body of TV- Company “Ertsulovneba” and has requested the amendment of released information. However, as the newspaper explains, TV- Company “Ertsulovneba” has ignored their request.
In accordance with the Georgian Law “on Broadcasting,” GNCC oversees the implementation of the legislation in the field of broadcasting, therefore, the Commission has begun the proceedings in regards to the “Newspaper Batumelebi’s” complaint against TV- Company “Ertsulovneba.”
The public hearing session, where parties of the dispute will be able to protect their positions and present arguments, will be held at the Commission on May 21, 2015 (16:00 pm). The session is public.