ივნისი 03, 2015 12:27
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია სს „სილქნეტსა“ და შპს „ქართული სატელეფონო კომპანია ჯტს“-ს შორის დავას განიხილავს.
დავის საგანი სს „სილქნეტის“ ქსელში ლოკალური ზარებისთვის გამოყოფილი არხის საშუალებით შპს „ქართული სატელეფონო კომპანია ჯტს“-ს საერთაშორისო ტრაფიკის (ზარების) დასრულებაა. სს „სილქნეტის“ მიიჩნევს, რომ შპს „ქართული სატელეფონო კომპანია ჯტს“, სავარაუდოდ, შეცვლილი ,,A” ნომრით (ზარის წამოწყების ნომერი) „სილქნეტის“ ქსელში საერთაშორისო ზარებს ასრულებდა როგორც ადგილობრივს.
საკითხის განხილვის პროცესში გამოირკვა, რომ შპს ,,ქართული სატელეფონო კომპანია ,,ჯტს“-ს გაფორმებული ჰქონდა ხელშეკრულება იურიდიულ პირებთან -   შპს ,,ჯეო ლაინსა“ და შპს ,,ტბკომ“-თან, რომლებიც არ წარმოადგენენ ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში საქმიანობაზე ავტორიზებულ პირებს.  ამ კომპანიების დროებით მფლობელობაში არსებული ნომრების გამოყენებით სს „სილქნეტის“ ქსელში მოკლე პერიოდში განხორციელდა 5 მილიონ წუთზე მეტი, ზარი ლოკალური ტრაფიკისთვის გამოყოფილი არხის მეშვეობით, სავარაუდოდ შეცვლილი ,,A” ნომრით (ზარის წამოწყების ნომერი).
მიუხედავად მცდელობისა, კომისიამ ინტერნეტ სივრცეში (გამოყენებული იყო google-სა და yahoo-ს საძიებო სისტემები) აღნიშნულ კომპანიებთან დაკავშირებით ვერ მოიპოვა რაიმე სახის ინფორმაცია, კომისიამ მოწმის სტატუსით ახსნა-განმარტების მისაცემად დაიბარა შპს ,,ჯეო ლაინის“ და შპს ,,ტბკომ“-ის დირექტორები, რის შესახებ შესაბამისი  შეტყობინებები ადმინისტრაციული წარმოების მასალებთან ერთად გაეგზავნათ მათ და განემარტათ კომისიის სხდომის დღის, დროისა და ადგილის თაობაზე. 2015 წლის 13 მაისის კომისიის სხდომაზე, მოწვევის ჩაბარების მიუხედავად არც ერთი კომპანიის წარმომადგენელი  არ გამოცხადდა. შესაბამისად, კომისიას შესაძლებლობა არ მიეცა გამოეკვლია საქმისთვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოებები.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 188-ე მუხლის მე-3 ნაწილის გ) ქვეპუნქტის შესაბამისად, საერთაშორისო ზარის საქართველოში ფიქსირებულ ქსელში დასრულების მომსახურებისათვის აქციზის გადასახადი შეადგენს ერთ წუთზე 8 თეთრს. ასევე, ,,საქართველოში საერთაშორისო ზარების ტერმინაციის დროებითი რეგულაციის დადგენის შესახებ“ კომისიის 2014 წლის 9 ოქტომბრის №571/9 გადაწყვეტილებით, საერთაშორისო ზარების ტერმინაციის დროებითი ეფექტური რეგულირების მიზნით, დადგინდა ფიქსირებული საკომუნიკაციო ქსელის მფლობელი ავტორიზებული პირის ქსელში ზარის ტერმინაციის ტარიფი - 0,09 აშშ დოლარის ექვივალენტი ლარში 1 წუთზე. ხოლო ლოკალური სატელეფონო ზარების წამოწყება/დასრულების მომსახურების სახეებზე (ადგილობრივ ზარებზე) დადგენილია ზედა ზღვრული ტარიფი - 2 თეთრის ოდენობით წუთზე (კომისიის 2010 წლის 9 სექტემბრის №428/9 გადაწყვეტილება).
ზემოაღნიშნული ფაქტებისა და ინფორმაციების ერთობლიობიდან გამომდინარე, შესაძლოა ადგილი ჰქონდეს საერთაშორისო ზარების ლოკალური ტრაფიკისთვის გამოყოფილი არხის მეშვეობით დასრულებას, შესაბამისად, სახელმწიფო ბიუჯეტისთვის და სს „სილქნეტისთვის“ ქონებრივი ზარალის მიყენებას. აქედან გამომდინარე, კომისიას მიაჩნია, რომ ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში გამოკვლეული მასალები უნდა გადაეგზავნოს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურს მოკვლევისთვის, მათი  კომპეტენციის ფარგლებში.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია სს „სილქნეტსა“ და შპს „ქართული სატელეფონო კომპანია ჯტს“-ს შორის დავის განხილვას აგრძელებს, სხდომა 2015 წლის 11 ივნისს 16:00 საათზეა ჩანიშნული. რაც შეეხება, შპს ,,ქართული სატელეფონო კომპანია ,,ჯტს“-ს აბონეტებს -   შპს ,,ჯეო ლაინისა“ და შპს ,,ტბკომს“, საქმის მასალები საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურს გადაეგზავნა შემდგომი შესწავლის მიზნით.

The Commission has sent case materials to the Investigation Service of Ministry of Finance of Georgia
GNCC is reviewing a dispute between “Silknet” Jsc and “Georgian Telephone Company GTC” Ltd.
The subject of dispute is the termination of international traffic (calls) by “Georgian Telephone Company GTC” Ltd through “Silknet’s” channel which is allocated for local calls. “Silknet” JSC believes, that assumingly, with a changed “A” number (call set-up number) the “Georgian Telephone Company GTC” Ltd used to terminate international calls as local ones through “Silknet’s” network.
During the case review it was revealed, that “Georgian Telephone Company GTC” Ltd had agreements signed with legal entities – “Geo Line” Ltd and “TBCom” Ltd, which have no authorizations for working in the field of electronic communications.  By using the numbers temporarily owned by these companies, more than 5 million minutes were carried out in a short period of time through “Silknet’s” channel that is allocated for the local traffic, assumingly with changed “A” number (call set-up number).
Despite its effort, the Commission was unable to find any kind of information in regards to noted companies through internet space (Google and Yahoo search engines have been used). The Commission has called the directors of “Geo Line” Ltd and “TBCom” Ltd as witnesses for explanation, the notices have been sent out together with the files of administrative proceedings in addition with the time, date and location of Commission’s session. On May 13th, 2015, none of the company representatives have showed up at the session despite receiving an invitation. Accordingly, the Commission has not been given the opportunity to examine substantial circumstances of the case.
It should be noted, that in accordance with Article 188, Section 3 (c) of the Tax Code of Georgia, the excise rate for completion of international calls in the fixed network in Georgia totals to 8 cents per minute. Also, in accordance with the Commission’s resolution of October 9, 2014, №571 / 9 on “Establishment of Temporary Regulations of International Call Termination in Georgia,” for the purpose of effective temporary regulation of international call termination, it was established, that a termination call rate in the fixed communications network of an authorized person equals to 0,09 USD equivalent to GEL per minute.  As for the tariff cap for service types such as the set-up/termination of local calls (local market), the rate was established to total- 2 Tetri per minute (The Commission’s №428/9 decision of September 9, 2010).
Based on a unity of above-mentioned facts and circumstances, there is a possibility of international call termination through the allocated channel used for the local traffic, therefore, causing damages to both - the state budget and “Silknet” JSC .
Thus, the Commission believes that within a scope of administrative procedure, the investigated materials should be forwarded to the Investigation Service of Ministry of Finance of Georgia for the further investigation within their competence.
The commission continues to review the dispute between “Silknet” JSC and the “Georgian Telephone Company GTC” Ltd, the session is scheduled for June 4, 2015 at 16:00 pm. As for the subscribers of “Georgian Telephone Company GTC” Ltd – “Geoline” Ltd and “TBCom” Ltd, the case materials were forwarded to the Investigation Service of Ministry of Finance of Georgia for the further investigation.