აპრილი 01, 2016 16:53
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის გადაწყვეტილებით შპს „ახტელს“ ელექტრონულ საკომუნიკაციო კანალიზაციის თავისუფალ არხებთან  სს „სილქნეტის“ დაშვების შესაძლებლობის და ამ მომსახურების ტარიფის შესახებ ინფორმაციის წარმოდგენა დაევალა.
„ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში ავტორიზებული პირებს შორის წარმოქმნილ დავებს კომისია განიხილავს. ადმინისტრაციულ წარმოებას სს „სილქნეტის“ განცხადება დაედო საფუძველად. კომპანია შპს „ახტელის“ ელექტრონულ საკომუნიკაციო კანალიზაციის არხებთან დაშვების უზრუნველყოფის პროცესში წარმოქმნილ დაბრკოლებას ხდიდა სადაოდ.
საკითხის ზეპირი მოსმენის სხდომაზე, საქმესთან დაკავშირებით არსებული გარემოებების გამოკვლევის შემდეგ, კომისიამ მიიჩნია, რომ შპს „ახტელს“ ელექტრონულ საკომუნიკაციო კანალიზაციის არხებთან  სს „სილქნეტის“ დაშვების უზრუნველსაყოფად საჭირო ინფორმაცია სრულყოფილად ჰქონდა მიწოდებული. ამიტომ, კომპანიამ კომისიის 2016 წლის 31 მარტის გადაწყვეტილების დამოწმებული ასლის ჩაბარებიდან ხუთი სამუშაო დღის ვადაში უნდა წარმოუდგინოს კომისიას და მოდავე მხარეს სს „სილქნეტს“ ელექტრონულ საკომუნიკაციო კანალიზაციის არხებში თავისუფალი რესურსის არსებობის შესახებ ინფორმაცია და ასევე, ამ მომსახურების მისაღებად დადგენილი ტარიფი.

Commission has obligated “Akhtel” Ltd to present the information
In accordance to the decision made by GNCC, “Akhtel” Ltd has been obligated to present the information regarding the access capability of “Silknet” JSC on free electronic communications ducts and the tariff of this service.
In accordance to the Georgian law “on Electronic Communications,” the Commission shall review the disputes in the field of electronic communications. Public administrative proceedings have been launched based on the application submitted by “Silknet” JSC. The company has been disputing the obstacle that has occurred during the process of access on free electronic communications ducts of “Akhtel” Ltd.
At the public review session of the issue, after investigating the circumstances surrounding the topic, the Commission has determined, that “Akhtel” Ltd has been presented with complete information necessary in connection to the access of “Silknet” JSC on free electronic communications ducts. For this reason, the company, after the submission of certified copy of Commission decision of March 31, 2016, within 5 working days shall present to the Commission and to the party of dispute “Silknet” JSC information regarding the resources available in free electronic communications ducts as well as the tariff established in order to receive the service.