მარტი 29, 2016 15:57
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „გორდა“ და შპს ,,IVERIA SAT  ივერია სატი“ კომისიაში ინფორმაციის წარმოუდგენლობის გამო  წერილობით გააფრთხილა.
2015 წლის 17 ივნისს ,,მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებების შესაბამისად, ტელემაუწყებლობა ავტორიზებადი საქმიანობა გახდა. ყველა ტელეკომპანიის სამაუწყებლო ლიცენზია ავტომატურად გაუქმდა და კომისიამ აღნიშნული კომპანიების კომისიის უწყებრივ რეესრტში ხელახალი რეგისტრაციის (ავტორიზების) პროცესი დაიწყო. ამავე ცვლილებების შესაბამისად, კანონმა მაუწყებლების მხრიდან სამაუწყებლო ენის/ენების,  გავრცელების ტექნოლოგიის და სავარაუდო გეოგრაფიული არეალის შესახებ, საქმიანობის დაფინანსების გეგმის და დაფინანსების წყაროების შესახებ ინფორმაციის წარმოდგენის და  ქონებრივი დეკლარაციის შევსების აუცილებლობა გამოიწვია.
კომისიამ შპს „გორდას“ და შპს ,,IVERIA SAT  ივერია სატს“ არაერთი წერილობითი მოთხოვნა გაუგზავნა ზემოთხსენებული ინფორმაციის კომისიაში წარმოდგენის მიზნით, თუმცა კომპანიამ კომისიის წერილები რეაგირების გარეშე დატოვა, რის გამოც კომისიამ საჯარო სხდომაზე იმსჯელა და გადაწყვიტა კომპანიებია წერილობით გაფრთხილება.  კომისიამ შპს „გორდას“ და შპს ,,IVERIA SAT  ივერია სატს“ მოთხოვნილი ინფორმაციის დაუყოვნებლივ წარმოდგენა მოსთხოვა.

Commission has issued written warnings on “Gorda” Ltd and,,IVERIA SAT” Ltd
GNCC has issued written warnings on “Gorda” Ltd and “IVERIA SAT” ltd due to the failure to submit information to the Commission.
On June 17, 2015, in accordance with the changes provided in the Georgian law “on Broadcasting,” TV broadcasting has become an authorized activity. The licensing authorization of all companies had been canceled automatically and the commission has launched re-registration (authorization) process of noted companies through departmental registry. In accordance with the same changes, the law, from the point of view of the broadcasting, has caused the necessity to present the information about broadcasting language/languages, means of technology and alleged scope of the geographical area, funding plan and sources and to fill out the property declaration.
The Commission has sent numerous written requests in order to present above-mentioned information to “Groda” Ltd and “IVERIA SAT” Ltd. However, the companies have left Commission’s letters without any response. The Commission has discussed the issue at public hearing and decided to issue written warnings on these companies. The Commission has assigned “Groda” Ltd and “IVERIA SAT” Ltd to present information immediately.