სექტემბერი 14, 2015 17:20
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „მობიტელს“, ბრენდული სახლეწოდება „ბილაინი“ სანქცია დააკისრა - წერილობით გააფრთხილა.
საქმე ეხება საერთაშორისო ზარების დასრულებას სავარაუდოდ შეცვლილი ,,ა” ნომრით (ზარის წამომწყები აბონენტის ნომერი). კომისიის აპარატის ადმინისტრაციული დეპარტამენტის მიერ ივნისის თვეში ჩატარებული მონიტორინგის  შედეგად ირკვევა, რომ სატესტო ზარები მობილურ კომპანიებში დასრულდა შპს „მობიტელის“ მეშვეობით,  „ა“ ნომრად დაფიქსირდა  რუსეთის სატელეფონო ნომრები. ივნისის თვეში შპს „მობიტელის“ მიერ საზღვარგარეთიდან საქართველოში დაასრულებული 9 222 761 წუთიდან,  3 943 846 წუთი ზემოაღნიშნული რუსული „ა“ ნომრებით (74957450506, 74957898516,  74957898629) განხორციელდა.
შპს „მობიტელის“ მიერ საზღვარგარეთიდან შემოტანილი საერთაშორისო ზარების ,,ა” ნომრის (ზარის წამომწყები აბონენტის ნომერი) სრული იდენტიფიცირება ვერ ხერხდება, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მიიჩნია, რომ დარღვეულია საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 18 ნოემბრის N355 დადგენილებით დამტკიცებული „საქართველოს ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელების ნუმერაციის ეროვნული სისტემის დებულების“ მე-13 მუხლის პირველი პუნქტი, რის გამოც შპს „მობიტელი“ წერილობით გაფრთხილდა.

GNCC has imposed a sanction on “Mobitel” Ltd with a brand name “Beeline”- in the form of a written warning.
The case concerns termination of international calls assumingly with a changed “A” number (a call setup subscriber number). The monitoring carried out by the Commission’s administrative department reveals, that testing calls at mobile companies have been terminated by “Mobitel” Ltd, Russian telephone numbers were exposed as “A” numbers. In the month of July, from 9 222 761 minutes that have been terminated from abroad in Georgia by “Mobitel Ltd, 3 943 846 minutes were provided with above-noted Russian “A” numbers (74957450506, 74957898516, 74957898629).
The identification of international “A” numbers imported by “Mobitel” Ltd from abroad can’t be determined in full, GNCC considered, that approved on November 18, 2010, by the resolution N355 of the Government of Georgia, paragraph I of Article 13 “Regulation on National Numbering System of Electronic Communications Networks of Georgia” is being violated, which is why “Mobitel Ltd has been given a written warning.