აპრილი 18, 2016 18:25
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ არასამთავრობო ორგანიზაციების -(ა(ა)იპ „საფარი“, ა(ა)იპ „იდენტობა“, ა(ა)იპ „მედიის განვითარების ფონდი“, ა(ა)იპ „საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა“ და ა(ა)იპ „ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი“, საჩივარი შპს „პალიტრა TV“-ს წინააღმდეგ წარმოებაში არ მიიღო.
ზემოთ ხსენებულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა შპს „პალიტრა TV“-ს თვითრეგულირების ორგანოს მიმართეს განცხადებით ტელეკომპანიის ეთერში 2016 წლის 28 თებერვალს 20:00 საათზე გასული გადაცემის თაობაზე - „ფალავანდიშვილთან - საგანი მე და საზოგადოება“. მათი მოსაზრებით, გადაცემა იყო დისკრიმინაციული, რითაც მაუწყებელმა დაარღვია „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი“. შპს „პალიტრა TV“-მ, მართალია „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ განსაზღვრულ ვადაში განიხილა არასამთავრობო ორგანიზაციების საჩივარი, თუმცა თვითრეგულირების მექანიზმის პირველ ინსტანციაში არ უზრუნველყო საჩივრის ხელმომწერი ორგანიზაციების განხილვის პროცესში მონაწილეობა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, მაუწყებელი ვალდებულია ქცევის კოდექსის საფუძველზე შექმნას თვითრეგულირების ეფექტიანი მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს საჩივრების განხილვასა და მათზე დროულ და დასაბუთებულ რეაგირებას. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მიიჩნიეს, რომ რადგან შპს „პალიტრა TV“-ს თვითრეგულირების მექანიზმის პირველ ინსტანციაში საჩივრის განხილვის პროცესში არ მოხდა მათი (არასამთავრობო ორგანიზაციების) ჩართვა, ვერ იქნა უზრუნველყოფილი საკითხის განხილვის ეფექეტიანი, გამჭვირვალე და დასაბუთებული რეაგირება, რის გამოც საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას მომართეს საჩივრით შპს „პალიტრა TV“-ს წინააღმდეგ.
„მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ თანახმად, მაუწყებელი ვალდებულია თვითრეგულირების ეფექტიანი მექანიზმის ფარგლებში შექმნას საჩივრების განხილვის ორგანო, ასევე ამ ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების გასაჩივრების - სააპელაციო ორგანო.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში დღეს გამართულ სხდომაზე შპს „პალიტრა TV“-ს წინააღმდეგ არასამთავრობო ორგანიზაციების საჩივრი წარმოებაში მიღების თაობაზე, მხარეთა მონაწილეობით, მსჯელობის დროს გაირკვა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების -(ა(ა)იპ „საფარი“, ა(ა)იპ „იდენტობა“, ა(ა)იპ „მედიის განვითარების ფონდი“, ა(ა)იპ „საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა“ და ა(ა)იპ „ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი“, განცხადების თაობაზე მხოლოდ შპს „პალიტრა TV“-ს საჩივრების განხილვის ორგანომ იმსჯელა. არსამთავრობო ორგანიზაციებს შპს „პალიტრა TV“-ს საჩივრების განხილვის ორგანოს გადაწყვეტილება გასაჩივრებული აქვთ მაუწყებლის სააპელაციო ორგანოში, რომლის სხდომაც შპს „პალიტრა TV“-ს წარმომადგენლის განცხადებით მიმდინარე წლის 25-27 აპრილს გაიმართება. აღნიშნულის გათვალისწინებით კომისიამ მიიჩნია, რომ შპს „პალიტრა TV“-ს წინააღმდეგ არასამთავრობო ორგანიზაციების საჩივარს წარმოებაში ვერ მიიღებს, ვინაიდან მხარეებს შორის დავის განხილვა თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში არ არის დასრულებული.

Commission has refused to launch administrative proceedings based on a complaint submitted by NGO’s against “Palitra TV” Ltd
GNCC has refused to launch administrative proceedings submitted by non-governmental organizations – “Sapari” NNLE, “Identoba” NNLE, “Media Development Fund” NNLE, “Georgian Democracy Initiative” NNLE, “Tolerance and Diversity Institute” NNLE against “Palitra TV” Ltd.
Above-mentioned non-governmental organizations have addressed the self-regulatory body of “Palitra TV” Ltd in regard to the program that has been aired on February 28, 2016, at 8 pm -“Palavandishviltan- subject “me and society.” In their opinion, the program was of a discriminatory nature and has violated “Code of Conduct for Broadcasters.” Although, “Palitra TV” Ltd has reviewed a complaint of NGO’s within time limit as defined in the “Code of Conduct for Broadcasters,” still, has failed to ensure the participation of appealing organizations during a process of review.
In accordance with the Georgian law “on Broadcasting,” the broadcaster shall create an effective self-regulatory mechanism based on a code of conduct which shall ensure the adjudication of complaints and respond to them in a timely and reasonable manner. NGO’s have considered, that since they haven’t been involved in the first instance of a complaint review by the self-regulatory body of “Palitra TV” Ltd, an effective, transparent and reasonable response has never been ensured and that is to why GNCC has been addressed with a complaint against “Palitra TV” Ltd.
In accordance with the “Code of Conduct for Broadcasters,” broadcaster, within a scope of an effective mechanism shall create a body for the review of complaints, as well as -the appeal body, in order to appeal the decisions made by the self-regulatory body.
Today, during the session held at GNCC in relation to launch administrative proceedings based on a complaint submitted by NGO’s against “Palitra TV” Ltd, with participation of the parties, discussions have revealed, that only the body of complaint review of “Palitra TV” Ltd has discussed an application submitted by non-governmental organizations - “Sapari” NNLE, “Identoba” NNLE, “Media Development Fund” NNLE, “Georgian Democracy Initiative” NNLE, “Tolerance and Diversity Institute” NNLE. NGO’s have appealed the decision of the body of complaint review of “Palitra TV” at the appeal body of broadcaster and according to “Palitra TV” Ltd, the sessions are to be held in April 25-27 of the current year. With a regard of above-noted, the Commission has considered that it is unable to launch administrative proceedings based on a complaint submitted by NGO’s against “Palitra TV” Ltd, since, the review of the dispute between parties is not complete within a scope of self-regulatory body.