მარტი 18, 2016 17:58
კომისიამ შპს „რადიო ჰოლდინგ ფორტუნას“ („არ დაიდარდო”, „ფორტუნა+“, „ფორტუნა“, „ავტორადიო“) რადიოარხები შეამოწმა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „რადიო ჰოლდინგ ფორტუნას“ ოთხი რადიოსადგური („არ დაიდარდო”, „ფორტუნა+“, „ფორტუნა“, „ავტორადიო“) შეამოწმა და მიიჩნია, რომ კომპანია  კომერციული რეკლამას წესების დარღვევით ანთავსებდა, რის გამოც ჰოლდინგი წერილობით გააფრთხილა.
კომისიის აპარატის მაუწყებლობის რეგულირების დეპარტამენტმა შპს „რადიო ჰოლდინგი ფორტუნას“ („არ დაიდარდო”, „ფორტუნა+“, „ფორტუნა“, „ავტორადიო“)  რადიოსადგურების მონიტორინგი 2016 წლის 18 და 19 იანვარს ჩაატარა და სპონსორზე მითითების, კომერციული რეკლამისა და პროდუქტის განთავსების მართლზომიერება შეისწავლა. შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ შპს „რადიო ჰოლდინგი ფორტუნას“ რადიო ეთერებში რიგი გადაცემების სპონსორზე მითითებისას ადგილი აქვს საქონლის/მომსახურების დეტალურ აღწერას იმ ფორმით, რომ აღნიშნული მახასიათებლები შეიცავს საქონლის/მომსახურების შეძენის, მიწოდებისა და მოხმარებისაკენ პირდაპირ მოწოდებას.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონების თანახმად, სპონსორობისას დაუშვებელია საქონლის/მომსახურების შეძენის, მიწოდებისა და მოხმარებისაკენ პირდაპირი მოწოდება ამ საქონელზე ან/და მომსახურებაზე სპეციალური მითითებით.
კომისიამ საკითხი საჯარო სხდომაზე შპს „რადიო ჰოლდინგ ფორტუნას“ წარმომადგენლის მონაწილეობით განიხილა და საკითხთან დაკავშირებით ყველა მტკიცებულებების შესწავლის შემდეგ მიიჩნია, რომ კომპანიამ დაარღვია „მაუწყებლობის შესახებ“  საქართველო კანონის, რის გამოც სანქცია - წერილობითი გაფრთხილება დააკისრა.

Commission has examined radio channels of “Radio Holding Fortuna” Ltd (Ar Daidardo, Fortuna +, Fortuna and Avto Radio)
GNCC has examined four radio channels of “Radio Holding Fortuna” Ltd (Ar Daidardo, “Fortuna +, “Fortuna and AvtoRadio) and has concluded, that the company had been placing commercial ads violating the rules, due to which, the holding has been sanctioned with a written warning.
Commission’s Broadcasting Regulation Department has carried out the monitoring of “Radio Holding Fortuna” Ltd (Ar Daidardo, “Fortuna +, “Fortuna and AvtoRadio) on January 18-19, 2016, and has studied the legality of the placement of commercial ads and product placement. Based on examination, it has been revealed, that though the air of “Radio Holding Fortuna” Ltd’s radios, during the sponsor indications in several programs, the goods/services had been described in such form, that noted characteristics carry direct call for the acquisition, supply and consumption of goods/services.
In accordance with the Georgian law “on Broadcasting,” it is prohibited to make a direct call for the acquisition, supply and consumption with specific indications on goods and/or services.
The Commission has reviewed an issue at the public session along with the representatives of “Radio Holding Fortuna” Ltd. After studying the evidence in relation to the issue, the Commission has concluded, that the company violated Georgian law “on Broadcasting” which is why it has been sanction in the form of the written warning.