იანვარი 18, 2016 15:50
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნლმა კომისიამ „სპონსორზე მითითების სახელმძღვანელო რეკომენდაციები“ დაამტკიცა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 76-ე მუხლის 33-ე პუნქტის თანახმად, კომისიას 2016 წლის 16 იანვრამდე უნდა დაედგინა სპონსორზე მითითების სახელმძღვანელო რეკომენდაციები,  ევროპარლამენტისა და საბჭოს 2010 წლის 10 მარტის 2010/13/EU დირექტივის (აუდიოვიზუალური მედიის მომსახურებების დირექტივა) შესაბამისად და ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებში არსებული პრაქტიკის გათვალისწინებით. კომისიამ დოკუმენტზე მუშაობის პროცესში  გაითვალისწინა საერთასორის პრაქტიკა და დიდი ბრიტანეთის (OFCOM) და ირლანდიის (COMREG) მარეგულირებელი ორგანოების ნორმატიულ ბაზას დაეყრდნო.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის „სპონსორზე მითითების სახელმძღვანელო რეკომენდაციების“ შესახებ  დებულება საჯარო ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში დამტკიცდა. დოკუმენტის განხილვის პროცესში ჩრთული იყო ყველა დაინტერესებული მხარე, მაუწყებლები და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები.
მაუწყებელთა მოთხოვნის გათვალისწინებით, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის „სპონსორზე მითითების სახელმძღვანელო რეკომენდაციების“ შესახებ  დებულება ძალაში 2016 წლის 1 აპრილიდან შედის. დებულების ამოქმედებამდე კომისია მზადაა განაგრძოს საჯარო კონსულტაციები ყველა დაინტერესებულ პირთან.
„სპონსორზე მითითების სახელმძღვანელო რეკომენდაციების“ შესახებ დებულება, გთხოვთ იხილოთ თანდართულ დოკუმენტში.

January 18, 2016 15:50
In accordance with paragraph   33 of Article 76 of the Georgian law “on Broadcasting,” the Commission had a deadline to determine guidelines on sponsorship up until January 16, 2016, in compliance with Directive 2010/13/EU of the European Parliament and of the Council of March 10, 2010, on the coordination of certain provisions laid down by law, regulation or administrative action in Member States concerning the provision of audiovisual media services (Audiovisual Media Services Directive). The Commission, during the work in progress, has considered an international practice and has relied on the legal framework of regulatory authorities of Great Britain (OFCOM) and Northern Ireland (COMREG).
The regulation of GNCC on “Guidelines on Sponsorship” has been approved within the scope of public administrative proceedings. All interested parties were involved during the document review process, including broadcasters and the representatives from the civil sector.
Taking into account the demand of the broadcasters, the regulation of GNCC on “Guidelines on Sponsorship” shall enter into force starting April 1, 2016. Prior to the enactment of regulation, the Commission is willing to continue public consultations with all interested parties.