თებერვალი 19, 2016 16:43
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „ტელეიმედის“ წინააღმდეგ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ საჩივარი დააკმაყოფილა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ საჩივარში აღნიშნული იყო, რომ ორგანიზაციამ დაამზადა სოციალური რეკლამა და წერილით მიმართა შპს „ტელეიმედს“ სოციალური რეკლამის ეთერში განთავსების თაობაზე.  ორგანიზაცია აცხადებდა, რომ მიწოდებული აუდიო-ვიზუალური მასალა  განეკუთვნება სოციალური რეკლამის კატეგორიას, რომელიც მიმართულია საზოგადოებრივი სიკეთის ხელშეწყობისკენ, საქველმოქმედო მიზნების მიღწევისაკენ, ხოლო  „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ არის არასამეწარმეო, არაკომერციული იურიდიული პირი, რომლის საქმიანობაც არ არის მიმართული მოგების მიღებაზე და ემსახურება საქველმოქმედო მიზნებს. საჩივარში, ასევე აღნიშნული იყო, რომ მაუწყებელთა უმრავლესობამ, რომელთაც ცენტრმა მიმართა, რეკლამა უსასყიდლოდ განათავსეს. მათ შორის იყვნენ: შპს „სტუდია მაესტრო“, შპს „ტელეკომპანია კავკასია“, სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებელი I“, სსიპ  „საზოგადოებრივი მაუწყებელი  II“, შპს „რუსთავი 2“, ააიპ „სამოქალაქო განათლების ფონდი“, შპს „რადიო პალიტრა“,  შპს „ქართული რადიო“ (რადიო „მაესტრო“) და სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებელი რადიო 1“.
საკითხის არსებითი განხილვის შემდეგ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მიიჩნია, რომ ააიპ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ შპს „ტელეიმედის“ სამაუწყებლო ეთერში განთავსების მიზნით წარდენილი სარეკლამო რგოლი აკმაყოფილებს „რეკლამის შესახებ“ და „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონებით სოციალური რეკლამისთვის განსაზღვრულ კრიტერიუმებს და შპს „ტელეიმედს“ სარეკლამო რგოლის განთავსება დაავალა.

February 19, 2016 16:43
GNCC has satisfied the complaint submitted by non-governmental organization “Human Rights Center” against “TV Imedi” Ltd.
In the complaint by non-governmental organization “Human Rights Center” it has been noted, that the organization has prepared a social ad and has addressed “TV Imedi” Ltd in a written form in regard to airing the advertisement.  The organization announced, that given audio-visual material belongs to the social advertisement category which is designed to promote the public good and charity, as for the “Human Rights Center,” is a non-profit, non-commercial legal entity whose activities are not aimed towards gaining profits and serves charitable aims. In the complaint, it has been also noted, that the majority of the broadcasters that have been addressed by the center have placed an ad free of charge. Among them were: “Studio Maestro” Ltd, “TV Company Kavkasia” Ltd, “ Public Broadcaster “LEPL, “ Public Broadcaster II “LEPL,  “Rustavi 2” Ltd, NNLP “Civic Education Fund” “Radio Palitra” Ltd” “Kartuli Radio” Ltd (radio “Maestro”) and LEPL “Public Broadcaster Radio I.”
After the initial review of an issue, GNCC has determined, that the presented commercial video of “Human Rights Center” for the purpose to be placed through the air of “TV Imedi” Ltd is in compliance with the social advertising criteria defined in Georgian Laws “on Advertising” and “on Broadcasting” and has assigned “TV Imedi” Ltd for the placement of the commercial video.