მაისი 23, 2016 15:53
კომისიის საკანონმდებლო წინადადების საფუძველზე „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილება შევიდა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საკანონმდებლო წინადადების საფუძველზე საქართველოს პარლამენტმა „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილება შეიტანა, რომლის თანახმადაც  კანონით განსაზღვრული ნორმების დარღვევის ფაქტის გამოვლენის შემთხვევაში სანქციის გამოყენების დროს კომისიის დისკრეცია განისაზღვრა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძველი რედაქციის თანახმად, მაუწყებლის მიერ კანონის დარღვევის ფაქტის დაფიქსირების შემთხვევაში, საკითხის განხილვის შემდეგ კომისია ვალდებული იყო გამოეყენებინა დამრღვევი პირის მიმართ სანქცია, მიუხედავად საქმესთან დაკავშირებით არსებული ფაქტობრივი (რიგ შემთხვევებში შემამსუბუქებელი) გარემოებებისა.
კანონის ახალი რედაქციით, კომისია ვალდებულია მაუწყებლის მიერ კანონმდებლობის დარღვევის ან კომისიის გადაწყვეტილების შეუსრულებლობის, ასევე ლიცენზიის/ავტორიზაციის პირობების დარღვევის შემთხვევაში განიხილოს შესაბამისი საკითხი და დარღვევის ფაქტის დადასტურების შემთხვევაში, უფლებამოსილია გამოიყენოს სანქცია, მაუწყებლისთვის სანქციის დაკისრების მიზანს უნდა წარმოადგენდეს დარღვევის აღმოფხვრა ან პრევენცია.

Changes have been made in the Georgian law “on Broadcasting” on a basis of the Commission’s legislative proposal
The Parliament of Georgia has made changes in the Georgian law “on Broadcasting” based on the Commission’s legislative proposal, according to which, the Commission’s  discretion has been determined  when issuing a sanction in a case of violation of norms defined by the law.
In accordance with the previous edition of the Georgian law “on Broadcasting,” in case of detection of violation of the law by a broadcaster, after reviewing an issue, the Commission was obligated to impose a sanction on a violator, despite of the actual (in some cases mitigating) circumstances in relation to the issue.
In accordance with the new edition of the law, if a broadcaster violates Georgian legislation or fails to fulfill a decision of GNCC, also, in the case of violation of licensing/authorization terms and conditions, the Commission is obligated to review the relevant issue and  if the violation is confirmed, is authorized to impose a sanction. The purpose of imposing a sanction on a broadcaster should be the prevention or elimination of a violation.