აპრილი 26, 2016 15:31
საქართველოს კომუნიკაციების  ეროვნულ კომისიასთან მოქმედ მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურის შუამდგომლობით შპს „მაგთიკომმა“ აბონენტს მ. გ-ს სადავო დავალიანება 4 232 ლარის ოდენობით სრულად ჩამოაწერა.
კომისიასთან მოქმედ მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურს 2016 წლის 2 მარტს საჩივრით მიმართა შპს „მაგთიკომის“ კორპორატიულმა მომხმარებელმა მ. გ-მ. აბონენტი  სადავოდ ხდიდა მის სარგებლობაში არსებულ სააბონენტო ნომერზე შპს „მაგთიკომის“ მიერ ინტერნეტ მომსახურებისთვის დარიცხული დავალიანების (4232 ლარის)  წარმოშობის საფუძველს და მომსახურების საფასურის დარიცხვის სისწორეს. ვინაიდან მომხმარებლის მტკიცებით,  იგი არ სარგებლობდა აღნიშნულ კორპორატიულ ნომერზე ინტერნეტ მომსახურებით,
შპს „მაგთიკომიდან“ გამოთხოვილი ინფორმაციის შესწავლის საფუძველზე გაირკვა, რომ კომპანიამ ვერ შეძლო მომხმარებელ მ. გ.-სთვის ინტერნეტ მომსახურების გაწევის და ამ მომსახურების შედეგად დარიცხული თანხის თაობაზე შესაბამისი დოკუმენტაციის წარმოდგენა.  „ელექტრონული კომუნიკაციების  სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ რეგლამენტის თანახმად, მომსახურების მიმწოდებელ ოპერატორს ეკისრება, მომსახურების შეზღუდვამდე, ასევე, მომსახურების შეწყვეტამდე მომხმარებლის ინდივიდუალური შეტყობინებით წინასწარი ინფორმირების ვალდებულება.
„ზემოაღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით შპს „მაგთიკომმა“ მომხმარებელს სრულად ჩამოაწერა სადავო დავალიანება. კომპანიის აღნიშნულ გადაწყვეტილებას  დადებითად ვაფასებთ და იმედს გამოთქვამთ, რომ სამომავლოდ მობილური ოპერატორები ბევრად ეფექტურად უზრუნველყოფენ მომხმარებელთა ფართო ინტერესების დაცვის მიზნით, კომისიის გადაწყვეტილებების  პრაქტიკაში დანერგვას“ - მიიჩნევს საქართველოს კომუნიკაციების  ეროვნულ კომისიასთან მოქმედი მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველი თამთა ტეფნაძე.

April 26, 2016 15:31
Based on a petition of the Defender of Consumer Rights under GNCC, “Magticom” Ltd has completely deducted disputed due payment in the amount of 4 232 GEL to the subscriber M.G.
On March 2, 2016, the Defender of Consumer Rights under GNCC was addressed with a complaint submitted by “Magticom” Ltd’s corporate subscriber          M.G. The subscriber was disputing the origin of due payment (4232 GEL) accrued by “Magticom” Ltd on his subscriber number for the use of internet services and the accuracy of service fee Since, according to the subscriber, he was not using internet services on corporate number noted.
Based on examination of the information requested from “Magticom,” it has been revealed, that company was unable to present relevant documentation related to the provision of internet services to the subscriber M.G and of accrued payment fee. In accordance with the “Regulations of Provision of Services and Protection of Consumer Rights in the Sphere of Electronic Communications” an operator, responsible for service delivery, before limiting or canceling services, is obligated to inform the subscriber in advance in a form of individual notice.
Having regard to the above-mentioned circumstances, “Magticom” Ltd has completely deducted disputed due payment fee to the subscriber. “We welcome company’s decision and hope, that in the future, mobile operators will ensure the wider protection of consumer interests more effectively for the purpose of implementation of decision-making practice in the Commission.”- notes theOmbudsman of Consumer Rights under GNCC – Tamta Tepnadze.