ოქტომბერი 16, 2015 12:06
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „რადიო იმედსა“ სსიპ „განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრს“ შორის  სოციალური სარეკლამო რგოლების განთავსებასთან დაკავშირებით წარმოქმნილი დავა განიხილა და შპს „რადიო იმედს“ თერთმეტი რგოლის განთავსება დაავალა.
სსიპ „განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის“ დაკვეთით შპს „ქედი სტუდიომ“ ბაგა-ბაღის აღმზრდელის, ბუღალტერის, ელექტრიკოსის, ექთნის, გიდის, ფარმაცევტის, მეფუტკრის, სარესტორნო საქმის, სასტუმროს მენეჯერის და ვებ-დიზაინერის პროფესიული განათლების მიღების შესაძლებლობის შესახებ სოციალური სარეკლამო რგოლები დაამზადა და შპს „რადიო იმედს“ აღნიშნული სარეკლამო რგოლების განთავსება მოსთხოვა უსასყიდლოდ.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე–2 მუხლის ჰ7 ქვეპუნქტის შესაბამისად, სოციალური რეკლამა არის საზოგადოებრივი სიკეთის ხელშეწყობისკენ, საქველმოქმედო მიზნების მიღწევისკენ, მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისკენ ან/და საზოგადოების ქცევის პოზიტიური თვალსაზრისით შეცვლის ხელშეწყობისკენ მიმართული რეკლამა, რომელიც არ არის არც კომერციული და არც წინასაარჩევნო რეკლამა და არ შეიცავს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს, კერძო ან საჯარო სამართლის იურიდიული პირის მიერ გაწეული მომსახურების რეკლამას. ამავე კანონის 65-ე მუხლის, პირველი პუნქტის შესაბამისად, მაუწყებელი ვალდებულია ეთერში განთავსების მიზნით  წარმოდგენილ სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმოს 3  საათში ჯამში არანაკლებ 90 წამისა.
შპს „რადიო იმედის“ აზრით, აღნიშნული სარეკლამო რგოლებით სახელმწიფოს მიერ გაწეული მომსახურების რეკლამირება მოხდებოდა, რის გამოც შპს „ქედი სტუდიოს“ უარი უთხრა სარეკლამო რგოლების განთავსებაზე.
კომისიამ საკითხის შესწავლის შემდეგ მიიჩნია, რომ პროფესიული განათლების მიღების შესაძლებლობის თაობაზე დამზადებული რგოლები საზოგადოებრივი სიკეთის ხელშეწყობისკენ, მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისკენ და საზოგადოების ქცევის პოზიტიური თვალსაზრისით შეცვლის ხელშეწყობისკენ მიმართულ რეკლამას წარმოადგენს და ამით არ ხდება  სახელმწიფოს მიერ გაწეული მომსახურების რეკლამირება.

“Radio Imedi” was assigned to place a social advertisement
GNCC has reviewed a dispute in regard to the placement of a social advertising between “Radio Imedi” Ltd and "Education Quality Improvement National Center” LEPL, and has assigned “Radio Imedi” to place 12 social ads.
Commissioned by "Education Quality Improvement National Center” LEPL, “Kedi Studio” Ltd has designed social ads about possibilities to receive a vocational education for kinder garden teacher, accountant, electrician, nurse, guide, pharmacist, beekeeper, restaurant business, hotel manager, web design and has asked “Radio Imedi” for the placement of noted commercials free of charge.
In accordance to sub-paragraph 7(h) of Article 2 of the Georgian law “on Broadcasting,” social advertising is an advertising that promotes public welfare, aims towards achieving charitable goals, towards raising public awareness about important social issues and/or aims to promote positive social behavioral change, that is neither commercial advertising nor election advertising, does not include state or local authority, or an ad about the services rendered by private or public legal entities. In accordance to paragraph I of Article 65 of the current law provided, for the purpose to air, the broadcaster is obligated to devote in 3 hours a total of at least 90 seconds to the presented social advertisement free of charge and without discrimination.
According to “Radio Imedi Ltd, the commercials would advertise services provided by the State, which is why company has refused “Kedi Studio” to place ads.
After studying an issue, the Commission has considered, that ads designed to promote vocational education possibilities represent ads aimed towards the promotion of a public welfare, towards raising public awareness about important social issues and aim to promote positive social behavioral change and they do not advertise the services of the State.