ნოემბერი 16, 2015 11:04
რადიომაუწყებლობის პრიორიტეტების დასადგენად საზოგადოებრივი აზრის კვლევას ააიპ ,,სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტი” ჩაატარებს
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის დაკვეთით რადიომაუწყებლობის პრიორიტეტების დასადგენად საზოგადოებრივი აზრის კვლევას ააიპ ,,სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტი” ჩაატარებს.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასა და ააიპ ,,სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტს” შორის გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, კვლევა გაგრძელდება შვიდი კვირა. კვლევის საბოლოო შედეგში ასახული იქნება:
ა) საზოგადოების დამოკიდებულება და მოთხოვნა სათემო რადიოუწყებლობაზე და საზოგადოების იმ ნაწილთა განსაზღვრა, რომელთაც უნდა ემსახურებოდეს სათემო რადიო მაუწყებლობა;
ბ) საზოგადოების დამოკიდებულება და მოთხოვნა კერძო სპეციალიზებული რადიო მაუწყებლობის თემატიკისადმი;
გ) საზოგადოების დამოკიდებულება და მოთხოვნა კერძო საერთო რადიომაუწყებლობაზე;
დ) რა თემატიკის გადაცემებს ენიჭება უპირატესობა რადიოს მოსმენის დროს;
ე)  რა თემატიკის გადაცემების დეფიციტს განიცდის ქართული რადიოსადგურები;
ვ) რომელი რადიომაუწყებლობის დამატების საჭიროებაა ქართულ რადიო სივრცეში: სათემო, სპეციალიზებული თუ საერთო რადიომაუწყებლობის. სპეციალუზებულის შემთხვევაში უნდა მოხდეს დაკონკრეტება თუ რა თემატიკის სპეციალიზებული რადიო მაუწყებლობის დამატების საჭიროება არსებობს.
საზოგადოებრივი აზრის კვლევის პროცესში საქარველოს მასშტაბით არანაკლებ 2 700 (ორი ათას შვიდასი) რესპოდენტის პირისპირ ინტერვიუს საშუალებით გამოიკითხება. „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებების შესაბამისად, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით, ტელემაუწყებლობაზე გაუქმდა ლიცენზირების რეჟიმი და ტელემაუწყებლობა (ნებისმიერი ტექნოლოგიით) დაექვემდებარა ავტორიზაციას. რადიომაუწყებლობის სფეროში ლიცენზიის გაცემისას  კი შენარჩუნდა კონკურსის წესი. ამავე კანონის შესაბამისად, კომისია ორ წელიწადში ერთხელ საზოგადოებრივი აზრის შესწავლის საფუძველზე განსაზღვრავს და აქვეყნებს რადიომაუწყებლობის პრიორიტეტებს ლიცენზიის მაძიებლებისათვის. საზოგადოებრივი აზრის შესწავლის საფუძველზე რადიომაუწყებლობის პრიორიტეტების განსაზღვრის მიზანია სათემო და კერძო რადიომაუწყებლობის მიმართ საზოგადოებრივი ინტერესის და საზოგადოების მოთხოვნის დადგენა, რის მიხედვითაც მომდევნო ორი წლის განმავლობაში რადიომაუწყებლობის ლიცენზიების გაცემის დროს იხელმძღავნელებს კომისია.

NNLP “Institute of Social Studies and Analysis” will conduct a survey in order to determine public sentiment in regard to the radio broadcasting priorities
Commissioned by GNCC, NNLP “Institute of Social Studies and Analysis” will conduct a study in order to determine public sentiment in regard to the radio broadcasting priorities.
According to the agreement concluded between GNCC and NNLP “Institute of Social Studies and Analysis,” the survey will last 7 weeks. The final outcomes of the survey will reflect on:
a) Public’s attitude and demand towards community radio broadcasting, and defining the specific part of the population that must be served by the community radio broadcasting;
b) Public’s attitude and demand towards the thematic of private-specialized radio broadcasting;
c) Public’s attitude and demand towards the private-general radio broadcasting;
d) What type of programming is preferred while listening to the radio;
e) What types of programming do Georgian radio stations lack;
f) Which radio broadcasting is in need to be added into the Georgian radio space; community, specialized or general radio broadcasting. In case of the specialized radio broadcasting, it should be specified, what topics should be added to the need for a specialized radio broadcast.
In the process of public opinion survey, at least 2 700 (two thousand seven hundred) respondents will be interviewed face to face across the country. In accordance to the amendments provided in the Georgian law ”on Broadcasting,” in connection to the transition into digital broadcasting, TV broadcasting licensing regime has been canceled and TV broadcasting (by means of any type of technology) has been subjected to authorization. Granting a license in the field of radio broadcasting has been maintained through the rules of competition. In accordance to the same law provided, the Commission, every two years, on the basis of public opinion, determines and publishes radio broadcasting priorities for license seekers. Based on a public opinion survey, the aim to define radio broadcasting priorities is to determine public’s interest and demand towards community and private radio broadcasting, that will be used by the Commission over the next two years as a guide while issuing radio broadcasting licenses.