ივლისი 01, 2015 12:39
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ფორმირებიდან 15 წელი გავიდა.  კომისიის პირველმა თავმჯდომარემ ვახტან აბაშიძემ და კომისიის წევრებმა კახი პოპიაშვილმა და დავით პატარაიამ, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის პირველი სხდომა 2000 წლის 1 ივლისს გამართეს.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია 2000 წელს „კავშირგაბმულობისა და ფოსტის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებების საფუძველზე ჩამოყალიბდა; მოგვიანებით ეს კანონი „მაუწყებლობის შესახებ“ და „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონებმა ჩაანაცვლა.
კომისია არის საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, მუდმივმოქმედი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანო, რომელიც არ ექვემდებარება არცერთ სახელმწიფო უწყებას.  იგი  ანგარიშვალდებულია საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს მთავრობის, საქართველოს პარლამენტის წინაშე და ხელისუფლების სამივე შტოს წარუდგენს თავისი საქმიანობის შესახებ წლიურ ანგარიშს.
კომისია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან არ ფინანსდება, მისი შემოსავლის წყარო რეგულირების საფასურია, რომელსაც მაუწყებლობისა და ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში ავტორიზებული და ლიცენზიის მფლობელი პირები იხდიან.
კომისია ექვსი წლის ვადით არჩეული ხუთი წევრისგან შედგება. კომისიის დაკომპლექტებაში ჩართულია როგორც აღმასრულებელი, ისე საკანონმდებლო ხელისულება. კომისიის წევრები კომისიის თავმჯდომარეს სრული შემადგენლობის უმრავლესობით, ფარული კენჭისყრის გზით, სამი წლით, მხოლოდ ერთი ვადით ირჩევენ.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას წლების განმვალობაში ხელმძღვანელობდნენ: ვახტანგ აბაშიძე (2000-2004), დიმიტრი ქიტოშვილი (2004-2007), ზურაბ ნონიკაშვილი (2007), გიორგი არველაძე (2007-2009), ირაკლი ჩიქოვანი (2009-2013), კარლო კვიტაიშვილი (2013). საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრები იყვნენ: გიორგი ფრუიძე (2005-2009), სოფიო ბრიტანჩუკი (2008-2015), აკაკი სიხარულიძე (2009-2015) და ირაკლი მოსეშვილი (2009-2015).
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის  დღევანდელი შემადგენლობას ვახტანგ აბაშიძე ხელმძღვანელობს; კომისიის წევრები არიან: ელისო ასანიძე, კახი ბექაური,  გიორგი ფრუიძე და მერაბ ქათამაძე.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის შექმნის დღიდან კომისიის აპარატში  მუშაობენ: იოსებ აბულაძე, ნინო კალანდაძე, გულნარა რევაზიშვილი, იზოლდა საგანელიძე, რევაზ სვანიძე, მაია ქადეიშვილი, თემურ ძაგნიძე, იოსებ ხარებავა და ნატო ჯანელიძე.
საქართველოში მაუწყებლობა, ელექტრონული კომუნიკაციები და საინფორმაციო ტექნოლოგიები ერთ–ერთი ყველაზე კარგად განვითარებული სფეროა და მისი  მაჩვენებელი  პრაქტიკულად არ ჩამორჩება მსოფლიოს სხვა  ქვეყნების განვითარების  დონეს. 2000-2014 წლებში დარგის მომსახურებების საახების ზრდასთან ერთად, შემოსავლები თითქმის 10-ჯერ გაიზარდა  (2000 წელს -  120 მლნ, 2014 წელს  - 1 მილიარდ174 მილიონი). მხოლოდ 2014 წელს სხვადასხვა გადასახადის სახით სახელმწიფო ბიუჯეტში შენატანმა 301 მილიონი ლარი შეადგინა.
კომისია ამ ეტაპზე ახალი გამოწვევის წინაშე დგას -  2015 წლი 16 ივნისს კომისიის აპარატის სტრუქტურული რეორგანიზაციის მიზნით საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვაზე ტენდერი გამოაცხადა.
ორგანიზაციული რედიზიანის მიზნებია: მოქნილი სტრუქტურის ჩამოყალიბება შესაბამისად, კომისიის და მისი აპარატის საქმიანობის ეფექტიანობის გაზრდა; ადამიანური რესურსის მართვის გამართული სისტემის ფორმირება; სამუშაო დროისა და ფინანსური ხარჯების ოპტიმიზაცია და სხვა.

GNCC is 15 years old
It has been 15 years since the formation of Georgian National Communications Commission. The first chairman of the Commission Vakhtang Abashidze and commissioners Kakhi Popiashvili and David Pataraia officially held the first session at Georgian National Communications Commission on July 1, 2000.
GNCC was formed on the basis of amendments made in the Georgian law “on Post and Telecommunications”; later on, this law was replaced by Georgian laws “on Broadcasting” and “on Electronic Communications.”
The Commission is the Legal Entity of Public Law, the standing independent regulatory body which is not subject to any state agency. The Commission is accountable to the President, the Government, and the Parliament and submits its annual report to all three branches of the Government.
The Commission is not financed from the state budget. The source of the revenue of the Commission is the regulation fee paid by the authorized and licensed persons in the field of broadcasting and electronic communications.
The Commission consists of five members elected for a six year term. Executive as well as the legislative authority is involved in the formation process of the Commission. The full composition of the Commission members, with a majority of vote, anonymously elect the Chairman of the Commission for three years and for one term only.
Over the years, the Commission was headed by: Vakhtang Abashidze (2000-2004), Dimitri Kitoshvili (2004-2007), Zurab Nonikashvili (2007), Giorgi Arveladze (2007-2009), Irakli Chikovani (2009-2013), Karlo Kvitaishvili (2013). The members of Georgian National Communications Commission used to be: Giorgi Pruidze (2005-2009), Sofio Britanchuk (2008-2015), Akaki Sikharulidze (2009-2015) and Irakli Moseshvili (2009-2015).
The present staff composition of GNCC is led by Vakhtang Abashidze; the Commission members are: Eliso Asanidze, Kakhi Bekauri, Giorgi Pruidze and Merab Katamadze.
The staff members who work in the office since the creation of GNCC are: Ioseb Abuladze, Nino Kalandadze, Gulnara Revazishvili, Izolda Saganelidze, Revaz Svanidze, Maia Kadeishvili, Temur Dzagnidze, Ioseb Kharebava and Nato Janelidze.
In Georgia, broadcasting, electronic communications and informational technologies are one of the most well developed fields and its rate is actually not far behind from other countries’ development level. In 2000-2014, following the growth of the field’s service types, the income has increased almost 10 times. (In 2000 - 120 million, in 2014 – 174 million). Only in 2014, based on a variety of payments, the input to the state budget of Georgia totaled 301 million GEL.
Nowadays, the Commission is facing new challenges – on June 16, 2015, the Commission has announced a tender for the procurement of consulting services for the purpose of Commission’s structural re-organization. The objectives for organizational re-design are: establishment of flexible system, therefore, increasing the efficiency of the activities of the Commission’s office; formation of proper human resource management system; working time and financial cost optimization and more.