მარტი 17, 2016 18:59
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად აუქციონები გამოაცხადა - რესურსით სარგებლობის ლიცენზიების საწყისი ღირებულება დაახლოებით 160 მლ ლარს შეადგენს
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად, მათ შორის მეოთხე თაობის (4G) მომსახურებების დასანერგად, რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების მისაღებად  ცხრა ლოტიანი აუქციონი  გამოაცხადა.
რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების მისაღებად აუქციონები 800/900/1800/2100 დიაპაზონებში გამოცხადდა.
N1, N2, N3, N4 ლოტებით 800 მეგაჰერც დიაპაზონში ხელმისაწვდომი სიხშირული რესურსია გამოტანილი აუქციონზე. თითოეულ ლოტზე 2x5 მეგაჰერცი რადიოსიხშირული სპექტრია, რომლის საწყისი ღირებულებაც 24 მილიონ 182 193  ათასი ლარია.
N5 ლოტზე 900 მეგაჰერც დიაპაზონში 2x4.5 მეგაჰერცია გამოტანილი აუქციონზე, აღნიშნული რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის საწყისი საფასური 21 მილიონი 112 232 ათასი ლარი და 85 თეთრია.
N6 ლოტზე 1800 მეგაჰერც დიაპაზონში 2x5 მეგაჰერცია გამოტანილი აუქციონზე, აღნიშნული რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის საწყისი საფასური 13 მილიონი 525 957 ათასი ლარი და 50 თეთრია.
N7, N8 და N9 ლოტებზე კი 2100 მეგაჰერც დიაპაზონში ხელმისაწვდომი რადიოსიხშირული სპექტრია აუქციონზე გამოტანილი. თითოეულ ლოტზე ხელმისაწვდომია 2x5 მეგაჰერცი, რომლის საწყისი ღირებულება  8 მილიონ 199 336 ათასი ლარია.
აუქციონზე გამოტანილ ცხრავე ლოტზე ერთი ბიჯის ოდენობა შეადგენს კონკრეტულ დიაპაზონში ხელმისაწვდომი რადიოსიხშირული რესურსის საწყისი ღირებულების 0.5% დამრგვალებულ მთელ რიცხვამდე.
საერთო ჯამში საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების ცხრა ლოტიანი აუქციონით დაახლოებით 160 მილიონი ლარის საწყისი ღირებულების რესურსი გამოიტანა.
მეოთხე თაობის (4G) ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად (LTE) რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების მისაღებად გამოცხადებულ აუქციონებში გამარჯვებული კომპანია/კომპანიები რესურსით სარგებლობას 15 წლის ვადით შეძლებენ. კომპანიას/კომპანიებს სალიცენზიო ვალდებულებად საქართველოს დასახლებული პუნქტების 90% მოცვის ვალდებულება განესაზღვრებათ, შემდეგი გრაფიკით:
მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა   დასახლებული პუნქტების  მინიმუმ:
1.
30%-თვის
ლიცენზიის ძალაში შესვლიდან ერთი წლის ვადაში
2.
50%-თვის
ლიცენზიის ძალაში შესვლიდან ორი წლის ვადაში
3.
70% -თვის
ლიცენზიის ძალაში შესვლიდან სამი წლის ვადაში
4.
90%-თვის
ლიცენზიის ძალაში შესვლიდან ხუთი წლის ვადაში
აუქციონში მონაწილეობა ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეუძლია, აუქციონში მონაწილეობის თაობაზე განცხადებების მიღება კომისიაში 2016 წლის 13 მაისის 17:00 საათამდე იწარმოებს. აუქციონის  ჩატარების თარიღად კი  2016 წლის 31 მაისის 12:00 საათი განისაზღვრა.

March 17, 2016 18:59
GNCC has announced auctions in order to ensure broadband services – an initial price of the licenses for the resource usage is approximately 160 million GEL
The auctions in order to obtain licenses for the use of radio frequency spectrum were announced in 800/900/1800/2100 ranges.
Frequency resources available in 800 MHz range are put out in the auction through N1, N2, N3 and N4 lots.  Each lot holds 2x5 MHz radio frequency spectrum with an initial value totaling 24 million 182 193 thousand GEL.
2x4.5 MHz in 900 MHz range is put out in the auction through N5 lot. An initial cost for the use of the noted radio frequency spectrum totals 21 million 112 232 thousand GEL and 85 Tetri.
2x5 MHz available in 1800 MHz range is put out through lot N6 in the auction. An initial cost for the use of the noted radio frequency spectrum totals 13 million 525 957 thousand GEL and 50 Tetri.
Radio frequency spectrum available in 2100 MHz range is put out in the auction through N7, N8 and N9 lots. 2x5 MHz is available in each lot with an initial price totaling 8 million199 336 thousand GEL.
The auction bid in all 9 lots is 5% of the reserve price of the radio frequency resource available in specific range rounded to the whole.
Overall, Georgian National Communications Commission has put out resources for the use of radio frequency spectrum with an initial value of 160 million GEL in order to ensure broadband services.
In the contest announced for the purpose to obtain licenses for the use of radio frequency spectrum in order to ensure fourth generation (4G) broadband services (LTE), winning company/companies will be able to use the resource within 15 year term. The company/companies are obligated to cover 90% of the settlement of Georgia as defined by the license term, under following schedule:
Within 4 years after obtaining the license
All persons of interest are able to participate in the auction, applications of license seekers shall be submitted to the Commission by May 17, 2016, before 5 pm. The date for the conduction of the auction has been defined for May 31, 2016, at 12 pm.