ივლისი 13, 2015 19:26
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ფორმირებიდან 15 წლისთავის აღსანიშნავად, კომისიის შექმინის დღიდან  აპარატში დასაქმებულ პირებს იოსებ აბულაძეს, ნინო კალანდაძეს, გულნარა რევაზიშვილის, იზოლდა საგანელიძეს, რევაზ სვანიძეს, მაია ქადეიშვილს, თემურ ძაგნიძეს, იოსებ ხარებავას და ნატო ჯანელიძეს საჩუქრები გადაეცა.
კომისიის პირველმა თავმჯდომარემ ვახტან აბაშიძემ და კომისიის წევრებმა კახი პოპიაშვილმა და დავით პატარაიამ, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის პირველი სხდომა 2000 წლის 1 ივლისს გამართეს.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია 2000 წელს „კავშირგაბმულობისა და ფოსტის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებების საფუძველზე ჩამოყალიბდა; მოგვიანებით ეს კანონი „მაუწყებლობის შესახებ“ და „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონებმა ჩაანაცვლა.
კომისია არის საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, მუდმივმოქმედი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანო, რომელიც არ ექვემდებარება არცერთ სახელმწიფო უწყებას.  იგი  ანგარიშვალდებულია საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს მთავრობის, საქართველოს პარლამენტის წინაშე და ხელისუფლების სამივე შტოს წარუდგენს თავისი საქმიანობის შესახებ წლიურ ანგარიშს.
კომისია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან არ ფინანსდება, მისი შემოსავლის წყარო რეგულირების საფასურია, რომელსაც მაუწყებლობისა და ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში ავტორიზებული და ლიცენზიის მფლობელი პირები იხდიან.

GNCC has awarded office staff with presents
In order to celebrate 15 years from the formation of GNCC, the Commission office employees working there since the creation of the Commission – Ioseb Abuladze, Nino Kalandadze, Gulnara Revazishvili, Izolda Saganelidze, Revaz Svanidze, Maia Kadeishvili, Temur Dzagnidze, Ioseb Kharebava and Nato Janelidze were awarded with presents.
The first chairman of the Commission Vakhtang Abashidze and commissioners Kakhi Popiashvili and David Pataraia officially held the first session at Georgian National Communications Commission on July 1, 2000.
GNCC was formed on the basis of amendments made in the Georgian law “on Post and Telecommunications”; later on, this law was replaced by Georgian laws “on Broadcasting” and “on Electronic Communications.”
The Commission is the Legal Entity of Public Law, the standing independent regulatory body which is not subject to any state agency. The Commission is accountable to the President, the Government, and the Parliament and submits its annual report to all three branches of the Government.
The Commission is not financed from the state budget. The source of the revenue of the Commission is the regulation fee paid by the authorized and licensed persons in the field of broadcasting and electronic communications.