ივნისი 03, 2016 13:27
შპს „მაგთიკომმა“ ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად, მათ შორის მეოთხე თაობის (4G) მომსახურებების დასანერგად, რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზია მიიღო
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ფართოზოლოვანი მომსახურების უზრუნველსაყოფად, მათ შორის მეოთხე თაობის (4G) მომსახურებების დასანერგად, რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების მისაღებად  გამოცხადებულ აუქციონში 2016 წლის 31 მაისს გამარჯვებულად შპს „მაგთიკომი“  გამოაცხადა. სააუქციონო სხდომაზე შპს „მაგთიკომმა“ 10 (2x5) მჰც-ის რესურსით სარგებლობის ლიცენზიაში 25 391 303.00  ლარის გადახდის მზადყოფნა დაადასტურა.
შპს „მაგთიკომმა“ ამოწურვადი რესურსით სარგებლობის საფასურის 30%  - 7, 617 390.90 (შვიდი მილიონ ექვსასჩვიდმეტი ათას სამასოთხმოცდაათი და 90) ლარი საქართველოს ცენტრალურ სახელმწიფო ბიუჯეტში 2016 წლის 1 ივნისს გადაიხადა.
კომისიამ შპს „მაგთიკომის“ სახელზე რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის გაცემის გადაწყვეტილება 2016 წლის 2 ივნისს მიიღო. აღნიშნული გადაწყვეტილების თანახმად კომპანია ამოწურვადი  რესურსით სარგებლობის საფასურის დარჩენილ 70%-ს - 17, 773 912.10 (ჩვიდმეტი მილიონ შვიდასსამოცდაცამეტი ათას ცხრაასთორმეტი და 10) ლარს საქართველოს ცენტრალურ სახელმწიფო ბიუჯეტში 2017 წლის 2 ივნისამდე გადაიხდის.
შპს „მაგთიკომი“ ლიცენზიით სარგებლობას 15 წლის ვადით შეძლებს. კომპანიას, სალიცენზიო ვალდებულებებთან ერთად, საქართველოს დასახლებული პუნქტების 90% მოცვის ვალდებულება შემდეგი გრაფიკით განესაზღვრა:

“Magticom” Ltd in order to ensure broadband services, including the implementation of fourth generation (4G) services, has obtained a license for the use of radio frequency spectrum
At the auction session, “Magticom” Ltd has confirmed its readiness to make a payment of 25 391 303.00  GEL for the use of 10 (2x5) MHz frequency resource.
“Magticom” Ltd has made a payment - 30% - 7, 617 390.90 GEL for the usage of the resource in the Central State Budget of Georgia on June 1, 2016.
The Commission has made a decision for the issuance of a license for the use of radio frequency spectrum on “Magticom” Ltd’s name on June 2, 2016. In accordance with the decision noted, the company will make 70% remaining payment totaling 17, 773 912.10 GEL in the Central Budget of Georgia before June 2, 2017.
“Magticom” Ltd will be able to use license within a term of 15 years. The company, alongside with licensing terms and conditions, has an obligation of the coverage of 90% of the settlement of Georgia pursuant to the following time table: