ნოემბერი 26, 2015 15:05
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ კომისიასთან მოქმედი მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის მომართვის საფუძველზე  შპს „მობიტელის“ („ბილაინი“) წინააღმდეგ დაწყებული ფორმალური ადმინისტრაციული წარმოება მორიგებით სრულდება.
კომისიამ საკითხის განხილვა შემდეგი გარემოებების გამო დაიწყო: საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის  №8 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში განთავსებული მსჯავრდებული ნ.ს. თავისუფლების აღკვეთამდე იყო შპს „მობიტელის“ („ბილაინის“) აბონენტი. თავისუფლების აღკვეთის შემდგომ,  მობილური ტელეფონი, სატელეფონო სიმ-ბარათთან (ნომრით 571 09 0X XX) ერთად  7-8 თვის განმავლობაში ინახებოდა საგამოძიებო სამსახურში და განმცხადებლის ოჯახის წევრები სატელეფონო ნომრის შენარჩუნების მიზნით, სააბონენტო ნომრის ბალანსზე სისიტემატურად რიცხავდნენ თანხას. მიუხედავად ამისა, სატელეფონო ნომერი ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე ჩამოერთვა ნ.ს.-ს და გასხვისდა სხვა პირზე.
2015 წლის 12 ნოემბერს კომისიაში გამართულ ზეპირი მოსმენის სხდომაზე, შპს „მობიტელმა“ (“ბილაინმა“) მზაობა დაადასტურა დავის მორიგებით დასრულების თაობაზე, მოგვიანებით კი კომპანიამ წარმოადგინა  შპს „მობიტელის“ მხრიდან ხელმოწერილი ხელშეკრულების ფორმა აბონენტ ნ.ს.-სთვის საბონენტო ნომერი - 571 09 0X XX დაბრუნების თაობაზე.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია შპს „მობიტელის“ („ბილაინის“) მიერ წარმოდგენილ ხელშეკრულებას გადააგზავნის  საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის  №8 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში განთავსებულ მსჯავრდებულ  ნ.ს.-სთან. ხელშეკრულებაზე მოქალაქე ნ.ს. მიერ ხელმოწერის შემდეგ და  შედეგად სადავო საკითხის ამოწურვის გამო კომისიაში ფორმალური ადმინისტრაციული წარმოება შპს „მობიტელის“, („ბილაინის“) წინააღმდეგ შეწყდება.

November 26, 2015 15:05
Based on a request submitted by the Consumers Rights Public Defender under GNCC, a formal administrative procedure launched against “Mobitel” Ltd (Beeline) ends with conciliation.
The Commission has begun reviewing the issue based on following circumstances: prisoner N.S, placed in the detention and imprisonment facility №8 of Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, before his imprisonment, was a subscriber of “Mobitel” Ltd (Beeline). After his imprisonment, the mobile phone together with a SIM card (Number 571 09 0X XX) has been kept in the investigation office for 7-8 months, and the members of applicant’s family, for the purpose to maintain a phone number, kept depositing money on the balance of subscriber’s number periodically. Regardless, the phone number has been confiscated from N.S without any warning and has been sold to another person.
On November 12, 2015, during the public hearing held in the Commission, “Mobitel” Ltd (Beeline) has confirmed the readiness to settle the dispute. Later, the company has presented signed agreement form in regard to restore subscriber number - 571 09 0X XX to Mr. N.S.
GNCC will transfer the agreement of “Mobitel” Ltd (Beeline) to the convict N.S placed in imprisonment facility №8 of Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia. After Mr N.S signs an agreement that will result the exhaustion of the dispute, the Commission will cease formal administrative proceedings against “Mobitel” Ltd (Beeline).