მაისი 04, 2015 16:04
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ტელეკომპანია „რიონის“ საჩივარი ტელეკომპანია „მეგა ტვ“-ს წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო.
„რიონი“ სადაოდ ხდის იმ გარემოებას, რომ ტელეკომპანია „მეგა ტვ“-ს თვითრეგულირების ორგანოს ეთიკისა და სააპელაციო საბჭოების ორივე შემადგენლობაში ფიგურირებს ამავე კომპანიის ერთიდაიგივე თანამშრომლის სახელი და გვარი. „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ შესაბამისად კი თვითრეგულირების ეფექტური მექანიზმის მისაღებად, სააპელაციო ორგანოს წევრს თვითრეგულირების ორგანოში მიღებული გადაწყვეტილების განხილვაში  არ უნდა ჰქონდეს მონაწილეობა მიღებული.  სააპელაციო ორგანო დაკომპლექტებული უნდა იყოს დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და კომპეტენტური პირებით. ტელეკომპანია „რიონის“ განმარტებით, „მეგა ტვ“-ს თანამშრომლი ვერ ჩაითვლება დამოუკიდებელ და მიუკერძოებელ პირად. ასევე, ტელეკომპანია „რიონი“ სადაოდ ხდის ტელეკომპანია „მეგა ტვ“-ს თვითრეგულირების ორგანოს მიერ საჩივრის განხილვის პროცედურული ნორმების დარღვევას.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, კომისიამ ტელეკომპანია „რიონის“ საჩივარი ტელეკომპანია „მეგა ტვ“-ს წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო. საკითხის ზეპირი მოსმენის სხდომა, სადაც მოდავე მხარეებს საკუთარი პოზიციების წარმოჩენის შესაძლებლობა ექნებათ 2015 წლის 14 მაისს 16:00 საათზე გაიმართება. სხდომა საჯაროა.

The Commission will review a complaint submitted by TV-Company “Rioni” against TV-Company “Mega TV” on May 14th
GNCC has begun proceedings in regards to the complaint submitted by TV-Company “Rioni” against TV-Company “Mega TV.”
“Rioni” is disputing a circumstance, which exposes the name of the same employee from the composition of both bodies of “Mega TV” - Self-Regulatory Body and the Ethics and Appeal Council. In accordance with the “Code of Conduct for Broadcasters,” in order to get effective self-regulatory mechanism, member of the Appellate Body must not take a part in reviewing the decision in the Self- Regulatory Body. The Appellate Body shall be composed with independent, unbiased and competent persons. As TV-Company ”Rioni” clarifies, an employee of “Mega TV” can’t be considered as independent and unbiased. Also, TV-Company “Rioni” disputes the grievance procedure violations by the self-regulatory body of “MegaTV”.
The Commission, in accordance with the Georgian Law “on Broadcasting,” has begun proceedings in regards to the complaint submitted by TV-Company “Rioni” against TV-Company “Mega TV.” The public hearing session, where parties of the dispute will be able to protect their positions and present arguments, will be held at the Commission on May 14, 2015 at 16:00 pm. The session is public.