აგვისტო 31, 2016 17:53
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ ჩატარებული მედია მონიტორინგის შედეგები (09.07.2016 – 08.08.2016)
წინასაარჩევნო პროცესის მეორე შუალედური ანგარიში 2016 წლის 8 ივლისიდან 8 აგვისტომდე პერიოდს მოიცავს. მონიტორინგის შედეგად შემდეგი შინარსიის დარღვევები გამოვლინდა:
– „ობიექტივის“ სამაუწყებლო ბადეში განთავსებული პროგრამის წამყვანი იყო პოლიტიკური პარტია „კვარაცხელია–სოციალისტების“ თავმჯდომარე ვალერი კვარაცხელია.
კომისიას მიაჩნია, რომ წინასაარჩევნო კამპანიის სამართლიანად, მიუკერძოებლად და დაბალანსებულად გაშუქების მიზნით მნიშვნელოვანია მაუწყებლებმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციოს ამა თუ იმ საარჩევნო სუბიექტის წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქების დროს იმ სახელმძღვანელო რეკომენდაციებს, რაც გათვალისწინებულია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2009 წლის 12 მარტის N2 დადგენილებით დამტკიცებული „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ და თავი შეიკავოს პოლიტიკური თანამდებობის პირის ან პოლიტიკური პარტიის წევრის საზოგადოებრივ–პოლიტიკური, ახალი ამბების ან საინფორმაციო პროგრამებში წამყვანის, ინტერვიუერის ან ჟურნალისტის სახით მონაწილეობაზე;
ინფორმაცია ზემოაღნიშნული დარღვევის შესახებ, მოხვდა კომისიის პირველ შუალედურ ანგარიშშიც (http://gncc.ge/ge/regulation/broadcasting/elections/saparlamentro-archevnebi-2016), თუმცა    აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული პროგრამის „ობიექტივის“ ეთერში განთავსება შეწყდა 2016 წლის 13 აგვისტოს.
კომისიაში რიგი მაუწყებლის მიმართ ადმინისტრაციული პასუხიმგებლობის დაკისრების მიზნით მიმდინარეობს ადმინისტრაციული წარმოება,   რადგან შპს „საერთაშორისო საინფორმაციო სააგენტო ევრაზიას“, შპს „საფერავი ტვ“-ს, შპს „ქართული ტვ“-ს, შპს „ტელეკომპანია ქართულ არხს“, ააიპ „ჟურნალისტები და იურისტები დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებებისათვის“ სამაუწყებლო ბადეში ახალი ამბების პროგრამები არ ჰქონდათ განთავსებული.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე–2 მუხლის ჯ) ქვეპუნქტის შესაბამისად, საერთო მაუწყებლობა არის არანაკლებ 2 თემატიკის, მათ შორის, ახალი ამბებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თემატიკის, პროგრამებით მაუწყებლობა. აღნიშნული მაუწყებლების მიმართ მინიმალური პროგრამული მოთხოვნების დარღვევის ფაქტის გამო დაწყებულია შესაბამისი ადმინისტრაციული წარმოება.
შპს „ქართული ტვ“–მ ახალი ამბების პროგრამების განთავსება 2016 წლის 01 აგვისტოდან განაახლა.
– კომისიაში დასრულდა ადმინისტრაციული წარმოება „რუსთავი 2“–ის მიმართ ადმინისტრაციული პასუხიმგებლობის დაკისრების მიზნით.
წინასაარჩევნო პერიოდში მაუწყებლის მიერ წინასაარჩევნო პროცესის გაშუქების დროს არადისკრიმინაციულობის, გამჭვირვალობის, სამართლიანობის, მიუკერძოებლობის პრინციპებისა და ბალანსის დაცვის მონიტორინგის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, კენჭრისყრამდე არაუგვიანეს 50-ე დღიდან კენჭისყრის დღემდე სამაუწყებლო ლიცენზიის მფლობელები და მაუწყებლობაზე ავტორიზებული პირები, ასევე, საზოგადოებრივი მაუწყებელი, საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზია და რადიო, ვალდებულნი არიან  წინასაარჩევნო აგიტაციისა და პოლიტიკური რეკლამისათვის საეთერო დროის გამოყოფის შემთხვევაში საჯაროდ გამოაცხადონ და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ყოველკვირეულად გადასცენ შემდეგი სახის ინფორმაცია: რომელი რიცხვიდან რომელ რიცხვამდე და რა პერიოდულობითაა გამოყოფილი საეთერო დრო; ერთი დღის განმავლობაში გამოყოფილი დროის ხანგრძლივობა და გრაფიკი; საეთერო დროის ტარიფი და ინფორმაცია გაწეული მომსახურების შესახებ.
შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთვი 2“-ს წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებიდან, 2016 წლის 8 ივნისიდან ამავე წლის 22 აგვისტომდე კომისიაში არ წარმოუდგენია ზემოთ აღნიშნული ინფორმაცია. ტელეკომპანიამ 22 აგვისტოს წარმოადგინა „საარჩევნო პროცესში მედიის მონაწილეობისა და მისი გამოყენების წესის დამტკიცების შესახებ“ კომისიის 2012 წლის 15 აგვისტოს N9 დადგენილების დანართი  №1-ით განსაზღვრული ინფორმაცია, თუმცა არასრულყოფილად.
საკითხის არსებითი განხილვის და ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ს პოზიციის მოსმენის შემდეგ, კომისიამ ტელეკომპანია კანონმდებლობით განსაზღვრულ ვადაში და ფორმით ინფორმაციის წარმოუდგენლობის გამო  წერილობით გააფრთხილა.
აღნიშნული გაზეთებია: ხობის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ხობის მოამბე“; ახალქალაქის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „რეგიონის ტრიბუნა“; ახალქალაქის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „თვითმმართველობა“; ონის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ონი“; აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა - შპს „გაზეთი აჭარა და ადჟარა“; ქარელის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ქარელის მოამბე“; აბაშის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „აბაშის მაცნე“; ქუთაისის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „უქიმერიონი“; ხაშურის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ხაშურის მოამბე“; სენაკის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „კოლხეთი“; სიღნაღის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „სიღნაღი“; ტყიბულის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ტყიბული“; ყვარელის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ყვარელი“; ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „არშლუისი“; გურჯაანის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მაცნე“; ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი - ააიპ „მოქალაქეთა ჩართულობის და ინფორმირების მუნიციპალური ცენტრი“ (გაზეთის სახელწოდება არ იქნა მოწოდებული); ახმეტის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ბახტრიონი“; ლენტეხის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „სვანეთი“; გორის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „გორის მაცნე“; მცხეთის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „მცხეთა“; ბოლნისის მუნიციპალიტეტი - გაზეთი „ბოლნისი“;
საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობით კომისიაზე დაკისრებული ვალდებულების ჯეროვანი შასრულების მიზნით, კომისია თავად ახორციელებს ზემოაღნიშნული გაზეთების საკონტროლო შესყიდვებს და სწავლობს მათ მიერ კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვის საკითხს.
„ტაბულას“ ეთერში განთავსებული იყო არაპოლიტიკური გადაცემა „საუბარი რელიგიაზე“, რომელსაც საანგარიშო პერიოდში სტუმრობდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები.
– „პირველი TV“–ს  ეთერში განთავსებულია არაპოლიტიკური გადაცემა „Face Time, რომელსაც საანგარიშო პერიოდში სტუმრობდა „პატრიოტთა ალიანსი–გაერთიანებული ოპოზიციის“ წარმომადგენელი.
კომისიას მიაჩნია, რომ წინასაარჩევნო კამპანიის სამართლიანად, მიუკერძოებლად და დაბალანსებულად გაშუქების მიზნით, მნიშვნელოვანია მაუწყებლებმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ ამა თუ იმ საარჩევნო სუბიექტის წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქების დროს იმ სახელმძღვანელო რეკომენდაციებს, რაც გათვალისწინებულია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2009 წლის 12 მარტის N2 დადგენილებით დამტკიცებული „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ და გაითვალისწინონ, რომ საარჩევნო პერიოდში კანდიდატის ან პარტიის წარმომადგენლის მონაწილეობა იმ პროგრამაში, რომელიც არ არის პოლიტიკასთან პირდაპირ კავშირში, დასაშვებია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მოლაპარაკება პროგრამაში მონაწილოების შესახებ შედგა საარჩევნო პერიოდის დაწყებამდე. კანდიდატს არ უნდა მიეცეს საშუალება გამოთქვას პოლიტიკური მოსაზრებები ან სხვა გზით მოახდინოს საკუთარი კანდიდატურის რეკლამირება;
აღსანიშნავია, რომ ზემოაღნიშნულ გადაცემებში რესპოდენტები გამოთქვამდნენ პოლიტიკურ მოსაზრებებს.
– კომისიამ  საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებული ეკონომიკური და საგადასახადო რეფორმების შესახებ სარეკლამო რგოლი შეისწავლა.
კომისიამ „მედიის განვითარების ფონდის“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ განცხადებების საფუძველზე ტელეკომპანიების შპს „სტუდია მაესტრო“-ს, შპს „ტელეიმედი“-ს და შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის ბადეში განთავსებული სარეკლამო რგოლი შეისწავლა, რომელიც საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებულ ეკონომიკურ და საგადასახადო რეფორმებს ეხებოდა.
განცხადების ავტორი ორგანიზაციები მიიჩნევდნენ, რომ აღნიშნული ვიდეორგოლი წინასაარჩევნო პოლიტიკური რეკლამის ნიშნებს შეიცავდა, რის გამოც საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიისგან ვიდეორგოლის შესწავლა და მისი სტატუსის განსაზღვრა მოითხოვეს.
კომისიამ საკითხის მოკვლევის შემდეგ დააგდინა, რომ აღნიშნული ვიდეო რგოლი ტელეკომაპნიების შპს „სტუდია მაესტროს“, შპს „ტელეიმედის“ და შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის ბადეში საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს დაკვეთით, სარეკლამო კოპმანიების საშუალებით, ფასიანი რეკლამის სტატუსით იყო განთავსებული.
ვიდეორგოლში მოსახლეობას მიეწოდება ინფორმაცია ეკონომიკის ზრდაზე ორიენტირებულ საგადასახადო ცვლილებების თაობაზე (შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები საქართველოს „საგადასახადო კოდექსში“ მიმდინარე წლის პირველ ივნისს შევიდა ძალაში) - რეინვესტირების შემთხვევაში მეწარმე მთლიანად თავისუფლდება მოგების გადასახადისაგან, ხოლო დამატებითი ღირებულების გადასახადით დასაბეგრ ოპერაციებში გამოსაყენებული ძირითადი საშუალებების იმპორტი გათავისუფლებულია დღგ–ს თანხის გადასახადისგან. ასევე აღნიშნულია, რომ საგადასახადო დავის დროს მეწარმის საბანკო ანგარიშზე ყადაღის დადება მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილებით ხდება, ხოლო საგადასახადო შემოწმება ხორციელდება მხოლოდ საგადასახადო ორგანოს მიერ და რომ ამოქმედდა დამწყები ინოვაციური ბიზნესების დაფინანსების პროგრამა „სტარტაპ საქართველო“. ვიდეო რგოლში ნაჩვენები არ არის არც საარჩევნო სუბიექტი და არც საარჩევნო სუბიექტის არჩევნებში მონაწილეობის რიგითი ნომერი, შესაბამისად, არ განხორციელებულა არცერთი საარჩევნო სუბიექტის იდენტიფიცირება, ისევე როგორც რომელიმე პოლიტიკური პარტიის სიმბოლიკის წარმოჩენა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, ადმინისტრაციული ორგანო უფლებამოსილია შეისყიდოს მაუწყებლის მომსახურება სოციალური რეკლამის განთავსებისთვის ამ კანონის 65-ე მუხლით განსაზღვრული დროის ხანგრძლივობის მინიმალური ზღვრის მიღმა სოციალური რეკლამის განთავსების ან/და საზოგადოებისათვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გავრცელების მიზნით და მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს გათვალისწინებულია მისი ბიუჯეტის ცალკე მუხლით. ასეთ შემთხვევაში, თუ ადმინისტრაციული ორგანო არის შემსყიდველი ორგანიზაცია „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, შესყიდვა ხორციელდება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი წესით.
ზემოაღნიშნული ვიდეო რგოლით გავრცელებული ინფორმაცია, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის შეფასებით, საზოგადოებისათვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მატარებელია, აქედან გამომდინარე შეესაბამება „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 661 მუხლის მე–2 პუნქტით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს.
– წინასაარჩევნო მედია მონიტორინგის ფარგლებში, კომისია გეგმავს მე–3 შუალედურ ანგარიშში საინფორმაციო გამოშვებებში პოლიტიკური პარტიებისათვის პირდაპირ და ირიბად დათმობილი დროის შესახებ ინფორმაციის დამატებას.

August 31, 2016 14:15
Media monitoring results carried out by the Georgian National Communications Commission (09.07.2016 – 08.08.2016)
All general broadcasters fell under the subject of monitoring, Public Broadcaster and the Public Broadcaster of Adjara. Subjects of Commission’s observations during the monitoring process are:
The second mid-term report of pre-electoral process covers the period from July 8, 2016, up until August 8, 2016. Following violations have been detected as a result of the monitoring:
– An anchor of a program placed through the broadcasting net of “Obieqtivi” Valery Kvaratskhelia was a chairman of the political party - “Kvaratskhelia-Socialists.”
The Commission believes, that in order to ensure just, impartial and balanced coverage of the pre-electoral campaign, it is important, that the broadcaster, during the coverage of any electoral subject,  stresses its attention on those guidelines and recommendations which are defined by the Commission’s approved resolution N2 of March 12, 20019, “On Code of Conduct for Broadcasters” and refrain from participating in social-political, news or informational programs of an official or a member of a political party in the form of   an anchor, interviewer or a journalist;
An information regarding above-noted violations have been covered by the Commission’s first interim report as well (http://gncc.ge/ge/regulation/broadcasting/elections/saparlamentro-archevnebi-2016), although, it should be noted, that the placement of the program noted through the air of “Obieqtivi” has been cancelled on August 13, 2016.
– Administrative proceedings have been launched in the Commission in order to impose administrative responsibilities on several broadcasters, since, “International Information Agency Evrazia” Ltd, “Saperavi tv” Ltd, “Qartuli TV” Ltd, NNLE “Journalists and Lawyers for Democracy and Human Rights” have not placed news programs through their broadcasting nets.
In accordance with the Sub-paragrapf f) of Article 2 of the Georgian law “on Broadcasting” General broadcasting is the broadcasting of programs with at least two themes, including news and social-political themes. Administrative proceedings are in progress upon above-noted broadcasters due to the violations of minimum program requirements.
“Qartuli TV” Ltd has renewed the placement of news programs from August 1, 2016.
– In the Commission, an administrative proceeding for the purpose to impose administrative responsibility on “Rustavi 2,” has ended.
In accordance with the Article 50 of Organic Law of Georgia “on Election Code of Georgia” in order to ensure the protection of monitoring of balanced principles of non-discrimination, transparency, fairness and impartiality by a broadcaster during the coverage of pre-election process, broadcast license holder, an authorized over-the-air broadcaster, and the Public Broadcaster and Adjara TV and Radio of the Public Broadcaster shall, not later than from the 50th day before polling until the polling day, fulfill the following conditions in case the airtime is allotted for pre-election agitation and political advertising - publicly announce and weekly submit to the GNCC the following information: from and until what date and at what intervals the airtime is allotted, its duration and schedule of the allotted airtime during one day, the airtime fee, and service provided.
Since the beginning of pre-election campaign, from June 8, 2016, until August 22 of the current year, broadcasting TV Company “Rustavi 2” Ltd has not submitted above-mentioned information to the Commission. On August 22, TV Company has submitted an incomplete information defined by Annex №1 of Commission’s resolution N9 of August 12, 2012, “on the approval of participation of media in the electoral process and the rules of its application.
After an actual hearing of the issue and the position of TV Company “Rustavi 2,”the Commission has issued a written warning on TV Company in compliance with time frame and form with the legislation due to the failure to present information.
– Few newspapers, financed by central or local budget do not submit weekly information to the Commission.
These newspapers are: Municipality of Khobi – newspaper “Khobis Moambe”; Municipality of Akhalkalaki – newspaper “Regional Tribune”; Municipality of Akhalkalaki – newspaper “Tvitmmartveloba”; Municipality of Oni – newspaper “Oni”; Autonomous Republic of Adjara – newspaper “ Newspaper Adjara and Adjara”;  Municipality of Qareli – newspaper “Qarelis Moambe”; Municipality of Abasha – newspaper “Abashis Matsne”; Municipality of Kutaisi – newspaper “Uqimerioni”; Municipality of Khashuri – newspaper “ Khashuris Moambe”; Municipality of Senaki – newspaper “ Kolkheti”; Municipality of Signagi – newspaper “Signagi”; Municipality of Tkibuli – newspaper “Tkibuli”; Municipality of Kvareli – newspaper “Kvareli”; Municipality of Ninotsminda – newspaper “Arshulsi”; Municipality of Gurjaani– newspaper “Gurjaanis Municipalitetis Matsne”; Municipality of Kharagauli – NNLE “"Municipal Center of Citizen participation and awareness” (name of the newspaper hasn’t been presented); Municipality of Akhmeta – newspaper “Bakhtrioni”; Municipality of Lentekhi – newspaper  “Svaneti”; Municipality of Gori – newspaper “Goris Matsne”; Municipality of Mtskheta – newspaper “Mtskheta”; Municipality of Bolnisi – newspaper “Bolnisi.”
In accordance with the present legislation of Georgia, for the purpose of diligent performance of obligations imposed upon the Commission, GNCC carries out the purchase of above-noted newspapers itself for test control and examines their compliance with the requirements of law.
– Non-political program “Talks about Religion” was placed through the airtime of “Tabula” whose guests during reporting period were the members of the “United National Movement.”
– Non-political program “Face Time” is placed through “Pirweli TV” whose guest during the reporting period was a representative from "Patriotic Alliance for the opposition."
It should be noted, that in above-mentioned programs interviewer’s were expressing their political opinions.
Other activities of the Commission related to pre-electoral period:
– COMMISSION HAS EXAMINED A VIDEO AD ABOUT ECONOMIC AND TAX REFORMS CARRIED OUT BY THE GOVERNMENT OF GEORGIA.
GNCC, based on applications submitted by “Media Development Fund,” “International Transparency Georgia” and “United National Movement” has examined video advertisement placed through the broadcasting nets of  TV Companies: “Studio Maestro” Ltd, “Imedi TV” Ltd and “Broadcasting Company Rustavi 2” Ltd regarding economic and tax reforms carried out by the government of Georgia.
The author organizations of the statement have considered, that an ad had signs of pre-election political advertising and due to this fact, have requested from GNCC to study and determine the status of an above-mentioned ad.
After examining an issue, the Commission has determined that an ad noted was placed through the broadcasting nets of TV Companies -“Studio Maestro” Ltd, “Imedi TV” Ltd and “Broadcasting Company Rustavi 2” Ltd with a status of paid advertising ordered by the Ministry of Finance of Georgia.
In the video ad, population is being informed about the economic growth oriented on tax changes ( relevant legislative changes on “Tax Code of Georgia”  came into forth on June 1 of the current year) – in case of re-investing  entrepreneur is completely exempt from profit tax, and in case of the import of fixed assets of added value taxable operations is exempt from the amount of VAT. It is also noted, that seizure of entrepreneur's bank account during tax disputes is only possible through the court’s decision, and tax examination is carried out solely by the tax authority and that an innovative start-up business program “Start-Up Georgia” has been launched.   No electoral subject, nor his/her election sequence number is being shown in the video, therefore, no identification of any electoral subject has been carried out, neither a display of any political party symbol.
An information distributed by the above-mentioned video advertisement, in accordance with an assessment of GNCC, contains information of public importance, thus, it is in compliance with the requirements of Paragraph 2 of Article 661 of the Georgian law “on Broadcasting.”
–Within the scope of third mid-term pre-electoral media monitoring, the Commission plans to add information regarding direct/indirect airtime allocated for political parties in the news programs.