იანვარი 18, 2016 17:12
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისია რადიომაუწყებლობის ლიცენზიების გასაცემად გამოცხადებულ კონკურსებში გამარჯვებული კომპანიები გამოავლინა.
თბილისში (FM 92.3) რადიმაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი შპს „მომხმარებელთა საყურადღებოდ“ გახდა. დედაქალაქში რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის მოპოვებას სამი კომპანია შპს „მომხმარებელთა საყურადღებოდ“, შპს „ტვ სტილი“ და შპს „ახალი რადიო“ ცდილობდა. საჯარო ადმინისტრაციული წარმოების პროცესში შპს „ტვ სტილმა“ საკონკურსო განაცხადი გაითხოვა, შედეგად კონკურსი ორი კონკურსანტის შემადგენლობით გაგრძელდა. კომისიამ საკითხის არსებითი განხილვის შედეგად, ორი კონკურსანტის  სამაუწყებლო კონცეფციების ურთიერთშედარების საფუძველზე გადაწყვიტა,  რომ  შეთავაზებული თემატიკისა და ასევე, ერთი და იმავე თემატიკის ფარგლებში შეთავაზებულ თემათა მრავალფეროვნებით და ყველა სოციალური ჯგუფის ინტერესების მოცვის ხარისხით შპს „მომხმარებელთა საყურადღებოდ“ გამხდარიყო გამარჯვებული.
ქ. რუსთავში (FM 97.8)  რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი სს „ქვემო ქართლის ტელე-რადიო კომპანია“ გახდა.
ქ. ზუგდიდში (FM 96.3) და ქ. ახალქალაქში (FM 106.2) რადიომაუწყებლობის ლიცენზიები  შპს „მედია ჯგუფმა“ მიიღო.
ქ. სენაკში (FM 97.9)  რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელად შპს „დამოუკიდებელი ტელე-რადიოკომპანია ოდიში“ გამოვლინდა.
სოფელი იგოეთში (კასპის მუნიციპალიტეტი) (FM 90.5) კი რადიომაუწყებლობის ლიცენზია  შპს „რადიო ჰოლდინგი ფორტუნამ“ წაიღო.
საკონკურსო პირობების თანახმად, ექვსივე მაუწყებელი კრეძო საერთო რადიმაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი გახდა, კომპანიებისთვის სალიცენზიო პირობებით მინიმალური სამაუწყებლო მოთხოვნებიც განისაზღვრა, სულ  მცირე ორი თემატიკის - ახალი ამბებით და საზოგადოებრივ პოლიტიკური გადაცემებით, დღე-ღამის განმავლობაში მინიმუმ 18 საათიანი მაუწყებლობა.
15 იანვრის საკონკურსო სხდომაზე ორი ახალი სათემო მაუწყელის ვინაობაც გახდა ცნობილი:
ა(ა)იპ ”საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი“ - ახალციხე - 100.7 FM; ახმეტა - 93.3 FM; ბათუმი - 105.4 FM; გორი - 105.4 FM; დედოფლისწყარო - 94.3 FM; ზუგდიდი -105.4 FM; თბილისი - 105.5 FM; ლენტეხი - 105.4 FM; მესტია - 105.4 FM; სენაკი - 88.1 FM; სტეფანწმინდა - 105.4 FM; ტყიბული - 90.4 FM; ფოთი - 104.7 FM; ქუთაისი - 87.9 FM; ყვარელი - 94.5 FM; წალკა - 105.3 FM; ხულო - 105.4 FM.
ა(ა)იპ „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ - სოფელი დუისი (ახმეტის მუნიციპალიტეტი) - 101.1 FM.
თბილისში რადიომაუწყებლობის ლიცენზიის მაძიებელთა საკონკურსო დოკუმენტაცია, გთხოვთ იხილოთ თანდართულ დოკუმენტაციაში.

The winners have been revealed of the contests announced for the issuance of radio broadcasting licenses
GNCC has announced the winners of the contests announced for the issuance of radio broadcasting licenses.
In the city of Tbilisi (FM 92.3) “Momkhmarebelta Sakuradgebod” Ltd became the holder of a radio broadcasting license. 3 companies attempted to obtain radio broadcasting licenses in the home town - “Momkhmarebelta Sakuradgebod” Ltd, “TV Style” Ltd and “Akhali Radio” Ltd. In the process of public administrative proceedings “TV Style” Ltd has withdrawn its application and as a result, the contest went on composed with 2 contestants only. The Commission, based on an essential review of the issue and mutual comparison of the contestants’ broadcasting concepts, has decided, that within proposed themes, as well as in the scope of the diversity of the same themes and the degree of quality of coverage of all social groups - Momkhmarebelta Sakuradgebod” Ltd had to be announced as a winner.
Rustavi - (FM 97.8) radio broadcasting license has been obtained by “TV-Radio Company of Kvemo Kartli.”
Zugdidi - (FM 96.3) and Akhalkalaki (FM 106.2) radio broadcasting licenses have been obtained by “Media Group” Ltd.
Senaki – (FM 97.9) “Indepenfent TV-Radio Company Odishi” has been revealed as a winner.
Igoeti township (Kaspi Municipality) - (FM 90.5) Radio broadcasting license has been given to “Radio Holding Fortuna” Ltd.
In accordance with the contest’s terms and conditions, all of the 6 broadcasters have become holders of private general radio broadcasting licenses. The minimum licensing term requirements have been also defined, consisting of at least 2 themes – news and social-political programs, at least 18 hours broadcast during day and night.
On the contest session held on January 15, the identities of two new community broadcasters became known as well: