2024-ში მაუწყებლობის ტრანზიტის შემოსავალი 150 მილიონი იყო, საიდანაც 137.8 მილიონი IPTV ტექნოლოგიაზე მოდიოდა
კომუნიკაციების კომისიის 2024 წლის ანგარიშის მიხედვით, გასულ წელს, 2023 წელთან შედარებით, მაუწყებლობის ტრანზიტის მიმღები აბონენტების რაოდენობა 30 ათასით გაიზარდა და 776 ათასი შეადგინა. უცვლელი დარჩა აბონენტთა სიმკვრივე - მაუწყებლობის ტრანზიტის მომსახურების მოხმარებამ აბონენტებზე კვლავ 67.1% შეადგინა. საგულისხმოა, რომ ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში, აბონენტების რაოდენობის ყოველწლიურმა საშუალო ზრდამ 1.4% შეადგინა.
2024 წლის მონაცემებით, მაუწყებლობის ტრანზიტის ყველაზე გავრცელებული საშუალება კვლავ IPTV ტექნოლოგია იყო. მისი აბონენტების რაოდენობა წინა წელთან შედარებით 30 ათასით გაიზარდა და 675 ათასი შეადგინა. 2.8 ათასით გაიზარდა DVBT ტექნოლოგიის მომხმარებელთა რაოდენობაც და 2024-ში, 47.1 ათასს გაუტოლდა. ასევე გაიზარდა ინტერნეტ ტელევიზიის წილიც და 2024 წელს - 13.5 ათასი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 0.7 ათასით მეტი იყო. 1.2 ათასით შემცირდა კოაქსილური ტექნოლოგიის აბონენტების რაოდენობა და 14.9 ათასს გაუტოლდა. რაც შეეხება რადიოსიხშირულს - აღნიშნულ შემთხვევაშიც დაფიქსირდა კლება - 2024 წელს აბონენტების რაოდენობა 23.1 ათასს გაუტოლდა, რაც 2023 წლის მონაცემთან შედარებით, 2.7 ათასით ნაკლებია.
რაც შეეხება შემოსავლებს, ანგარიშის მიხედვით, 2024 წელს მაუწყებლობის ტრანზიტიდან მიღებულმა შემოსავლებმა 150 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც 2023-ის მაჩვენებელთან შედარებით, 6 მილიონი ლარით მეტია. მთლიანი შემოსავლების ძირითადი წილი კვლავ IPTV ტექნოლოგიაზე მოდიოდა, რომლის შემოსავალმაც 2023 წელთან შედარებით 6.6 მილიონი ლარით მოიმატა და 137.8 მილიონი ლარი შეადგინა. 3.9 მილიონი ლარი მიიღო რადიოსიხშირულმა ტექნოლოგიამ, რაც, წინა წელთან შედარებით 0.7 მილიონით ნაკლებია. 0.3 მილიონი ლარით გაიზარდა კოაქსიალური ტექნოლოგიის შემოსავალი და 2024-ში 3 მილიონს გაუტოლდა. 5.7 მილიონი ლარი შეადგინა DVBT-დან მიღებულმა შემოსავლებმა, რაც წინა წელთან შედარებით, 0.6 მილიონი ლარით მეტია. ხოლო ინტერნეტ ტელევიზიის შემთხვევაში, 2024 წელს მიღებული შემოსავლები 0.38 მილიონს შეადგენდა, რაც 2023 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, 0.17 მილიონი ლარით ნაკლებია.

ComCom: 2024 revenues from transit broadcasting amounted to GEL 150 million, with IPTV technology accounting for GEL 137.8 million
According to the 2024 Activity Report of the Communications Commission, 776,000 subscribers received transit broadcasting in 2024, which is 30,000 (4%) more than in the previous year. The penetration rate of transit broadcasting subscribers in households remained unchanged at 67.1%. The average annual growth in the number of subscribers over the past 5 years was 1.4%.
According to the 2024 data, IPTV was once again the most common means of broadcasting. The number of IPTV subscribers increased by 30,000 year-over-year to 675,000. The number of DVBT technology users increased by 2,800 in 2024, amounting to 47,100. The number of internet TV subscribers increased by 700 to 13,500, while the number of users of coaxial technology decreased by 1,200 to 14,900. The number of radio frequency subscribers also decreased by 2,700 to 23,100.
In terms of revenues, the report states that the revenues generated from transit broadcasting in 2024 totalled GEL 150 million, which is GEL 6 million more than in 2023. IPTV technology accounted for the bulk of the total revenues with GEL 136.8 million – an increase of GEL 6.6 million compared to the previous year. Radio frequency technology generated GEL 3.9 million, which is GEL 0.7 million less than in 2023. Revenues from coaxial technology increased by GEL 0.3 million and amounted to GEL 3 million in 2024. Revenues from DVBT amounted to GEL 5.7 million, which is GEL 0.6 million more than in the previous year. In the case of internet TV, revenues decreased by GEL 0.17 million to GEL 0.38 million.