2024 წელს ფიქსირებული ინტერნეტი კიდევ 30 სოფელში შევიდა და ჯამში 2571-შია ხელმისაწვდომი
კომუნიკაციების კომისიამ 2024 წლის საქმიანობის ანგარიში გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვით, გასულ წელს საქართველოში ფიქსირებული ფართოზოლოვანი ინტერნეტ მომსახურებების პენეტრაცია შინამეურნეობებზე 99.4%-ს შეადგენდა.
რეგიონების მიხედვით, შინამეურნეობებზე ფიქსირებული ფართოზოლოვანი ინტერნეტ მომსახურების ყველაზე მაღალი პენეტრაციის მაჩვენებელი კვლავ აჭარაში იყო და 146%-ს უტოლდებოდა. აჭარის შემდეგ, 140%-ით წარმოდგენილი იყო თბილისი. 101%-ით სამცხე-ჯავახეთი, 88%-ით ქვემო ქართლი და 86%-ით მცხეთა-მთიანეთი. რაც შეეხება შიდა ქართლს, აქ ფართოზოლოვან ინტერნეტ მომსახურებას შინამეურნეობების 75% მოიხმარდა. 68%-ით იყო წარმოდგენილი იმერეთი, 67%-ით - კახეთი, ხოლო 63%-ით სამეგრელო-ზემო სვანეთი. გურიის შემთხვევაში, ეს მაჩვენებელი 62%-ს უტოლდებოდა, რაჭა-ლეჩხუმ და ქვემო სვანეთში კი - 24%-ს შეადგენდა.
2024 წლის მონაცემებით, ფიქსირებული ფართოზოლოვანი ინტერნეტ მომსახურება ხელმისაწვდომია საქართველოს ყველა ქალაქსა და დაბაში. რაც შეეხება სოფლებს, საქართველოში სულ 3385 სოფელია, საიდანაც 2571-ში აღნიშნული მომსახურება ხელმისაწვდომია, რაც წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით, 30 სოფლით მეტია.

ComCom: Fixed Internet is Available in 2,571 Villages
According to the 2024 Activity Report of the Communications Commission, the penetration rate of fixed broadband subscribers in households increased to 99.4% last year.
Penetration was highest in the Autonomous Republic of Adjara (146%), followed by Tbilisi with 140%, Samtskhe-Javakheti with 101%, Kvemo Kartli with 88%, Mtskheta-Mtianeti with 86%, Shida Kartli with 75%, Imereti with 68%, Kakheti with 67%, Samegrelo-Zemo Svaneti with 63%, Guria with 62%, and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti with 24%.
According to the 2024 data, fixed broadband services were accessible in all cities and towns in Georgia, as well as in 2,571 out of 3,385 villages. The number of villages with broadband access increased by 30 compared to the previous year.