კომუნიკაციების კომისიამ საარჩევნო კოდექსის დარღვევისთვის, „მთავარ არხს“, „იმედს“, „ფორმულას“ და „პალიტრა...
ნოემბერი 05, 2020 19:44
კომუნიკაციების კომისიამ დღეს გამართულ საჯარო სხდომაზე 10 მაუწყებლის მიერ საპარლამენტო არჩევნების დროს „საარჩევნო კოდექსის“ დარღვევის საკითხები განიხილა. კომისიამ „მთავარ არხს“, ტელეკომპანია „იმედს“, „პალიტრა ტვ-ის“ და „ილიონ ტვ-ის“ სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა. მათ საარჩევნო კოდექსის 50-ე მუხლი დაარღვიეს და კენჭისყრამდე 48 საათის განმავლობაში, საკუთარ ეთერში საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა გამოაქვეყნეს. ტელეკომპანია...
04, 2020
კონკურსის „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“ მონაწილეებს კომუნიკაციების კომისია კარიერულ განვითარებაში დაეხმარება
ნოემბერი 04, 2020 11:59
მედიაწიგნიერების კონკურსის „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“ არა მხოლოდ გამარჯვებულებს, არამედ მონაწილეებს, კომუნიკაციების კომისია, ულტრათანამედროვე პრიზებთან ერთად, კარიერულ განვითარებაში დაეხმარება და სერტიფიცირებულ ტრენინგებს ჩაუტარებს. კონკურსის  „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“ მონაწილე  სტუდენტები გაივლიან BBC აკადემიის სასწავლო მასალებით შექმნილ პროგრამას,  კურსის გავლის შემდეგ, კომუნიკაციების კომისია მათ სერტიფიკატებს გადასცემს და მისცემს შესაძლებლობას...
12:56
ComCom დაიჯესტი - კომუნიკაციების კომისიის ოქტომბრის თვის შეჯამება
ნოემბერი 03, 2020 12:56
კომუნიკაციების კომისიამ ოქტომბრის თვის ComCom დაიჯესტი გამოაქვეყნა. ოქტომბრის თვის ComCom დაიჯესტში შესულია ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის შუალედური მედიამონიტორინგი, კონკურსი „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“ სტუდენტებისთვის და საერთაშორისო შეხვედრები და კონფერენციები. ოქტომბრის თვეში სატელეკომუნიკაციო დარგსა და კომუნიკაციების კომისიაში განვითარებულ მოვლენებზე საზოგადოებას აქვს შესაძლებლობა სწორედ ComCom...
17:32
კომუნიკაციების კომისიამ ტელეკომპანია „იმედის“ წინააღმდეგ „ევროპული საქართველოს“ საჩივარი დააკმაყოფილა
ოქტომბერი 30, 2020 17:32
კომუნიკაციების კომისიამ „ევროპული საქართველოს“ საჩივარი „იმედის“ წინააღმდეგ დააკმაყოფილა და ტელეკომპანიას სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა. საქმე ეხება „ევროპული საქართველოს“ მიერ წარდგენილ ფასიან პოლიტიკურ რეკლამას, რომელიც „იმედმა“ ეთერში არ განათავსა. ვიდეო-რგოლის ეთერში განუთავსებლობის მიზეზად „ტელეიმედმა“ ორი ფაქტორი დაასახელა, პირველი - რეკლამის წარდგენისას არ იყო დაცული მხარეებს შორის წინასაარჩევნო რეკლამის განთავსების შესახებ...
კომუნიკაციების კომისიამ ITU-ს და ევროპის რეგიონის ფორუმის მონაწილეებს 5G-ის განვითარებასთან დაკავშირებით...
ოქტომბერი 30, 2020 11:02
კომუნიკაციების კომისიის წარმომადგენლებმა საერთაშორისო ტელეკომუნიკაციების კავშირის  (ITU) ევროპის რეგიონის ფორუმში მიიღეს მონაწილეობა. ფორუმის თემა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს ეხებოდა, როგორიცაა 5G-ის დანერგვის სტრატეგია, პოლიტიკის განსაზღვრა და მისი განხორციელება. გარდა ITU-ს წევრი ქვეყნებისა, ფორუმში რამდენიმე რეგიონალური ორგანიზაციაც მონაწილეობდა, მათ შორის, ევროკავშირის ელექტრონული კომუნიკაციების მარეგულირებლების გაერთიანება (BEREC) და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ელექტრონული კომუნიკაციების...
კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარემ და პოლონეთის ელექტრონული კომუნიკაციების ოფისის პრეზიდენტმა პანდემიის...
ოქტომბერი 29, 2020 15:32
კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარე კახა ბექაური და კომისიის წევრი ვახტანგ აბაშიძე პოლონეთის ელექტრონული კომუნიკაციების ოფისის (UKE) ახალ პრეზიდენტს იაცეკ ოკოს და მის მოადგილეს კაროლ კრჟივიცკის შეხვდნენ. შეხვედრა covid 19 პანდემიიდან გამომდინარე ონლაინ რეჟიმში შედგა. კაროლ კრჟივიცკი ამავდროულად 2020 წელს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ელექტრონული კომუნიკაციების მარეგულირებელთა ქსელს (EaPeReg) თავმჯდომარეობს. კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარემ და UKE პრეზიდენტმა შეხვედრაზე სამომავლო გეგმებსა და 5G...
პლურალისტურ და მრავალფეროვან წინასაარჩევნო მედიაგარემოში მედიის ნაწილი პოლარიზებულია, ნაწილი კი - სიძულვილის...
ოქტომბერი 29, 2020 10:36
კომუნიკაციების კომისია საქართველოს პარლამენტის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის მედიამონიტორინგის თვისებრივ და რაოდენობრივ პირველ შუალედურ  ანგარიშს აქვეყნებს.  ანგარიში 1 სექტემბრიდან 30 სექტემბრამდე პერიოდს მოიცავს.  თვისებრივი მედიამონიტორინგი 6 საერთო ეროვნულ მაუწყებელს, მათ შორის, საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველ არხს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიას, რუსთავი 2-ს, ტელეიმედს, ტელეკომპანია პირველს და მთავარ არხს ჩაუტარდა. მონიტორინგი საუკეთესო დროს,...
კომუნიკაციების კომისიამ „პატრიოტთა ალიანსის“ საჩივარი არ დააკმაყოფილა
ოქტომბერი 25, 2020 15:37
კომუნიკაციების კომისიამ ტელეკომპანია „იმედის“ წინააღმდეგ პოლიტიკური გაერთიანება „პატრიოტთა ალიანსის“ საჩივარი არ დააკმაყოფილა. საქმე ეხება „პატრიოტთა ალიანსის“ ფასიან პოლიტიკურ რეკლამას, რომელშიც საზოგადოებრივი აზრის კვლევაა გამოყენებული. აღნიშნულ ვიდეო-რგოლში წარმოდგენილი საზოგადოებრივი აზრის კვლევა კანონის ვალდებულებების შესაბამისად არ არის წარმოდგენილი და სრულ ინფორმაციას არ შეიცავს. კერძოდ, „პატრიოტთა ალიანსის“ რეკლამაში არ არის მითითებული...
12:01
ComCom დაიჯესტი - კომუნიკაციების კომისიის სექტემბრის თვის შეჯამება
ოქტომბერი 21, 2020 12:01
კომუნიკაციების კომისიამ სექტემბრის თვის ComCom დაიჯესტი გამოაქვეყნა. საზოგადოებას და სატელეკომუნიკაციო დარგის განვითარებით დაინტერესებულ პირებს აქვთ შესაძლებლობა მიიღონ ამომწურავი ინფორმაცია კომუნიკაციების კომისიის გასული თვის საქმიანობისა და პროექტების შესახებ. ComCom დაიჯესტში შეჯამებულია სექტემბრის თვეში კომუნიკაციების კომისიის მიერ მიღებული მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები, დაიჯესტში ასევე თავმოყრილია მედიააკადემიისა და მედიაწიგნიერების პროექტების შესახებ ინფორმაცია. სექტემბრის...
13:12
„მაგთიკომის“ მიერ გავრცელებული საკონსულტაციო კომპანიების დასკვნები არ ემყარება ბაზრის კვლევას და ის დამკვეთის...
ოქტომბერი 16, 2020 13:12
კომპანია „მაგთიკომის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, თითქოს მობილური ვირტუალური ქსელის ოპერატორის (MVNO) სავალდებულო დაშვება ქვეყნისთვის ნეგატიურ შედეგს გამოიღებს, სიმართლეს არ შეესაბამება. არაერთხელ გვითქვამს, რომ კომუნიკაციების კომისიამ მობილური კომუნიკაციების ბაზარზე ვირტუალური ოპერატორების დაშვების გადაწყვეტილება ბაზრის ლიბერალიზაციისა და გაჯანსაღების მიზნით მიიღო. ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ  კომპანია „მაგთიკომის“ მიერ წარმოდგენილი ექვსი საკონსულტაციო კომპანიის...

Mobile Virtual Network Operators to Provide Mobile Telecommunication Services in Georgia from 2021
Affordable rates, broad choice, high-quality service and competitive environment – these are the benefits that consumers in Georgia will be able to enjoy from 2021 as a result of the Communications Commission’s decision to allow virtual operators on the mobile telecommunications market. This is a novel opportunity for the public to gain access to innovative products, comfortable services and new offers. A mobile virtual network operator (MVNO) is a mobile service provider that does...
COMCOM Holds Media Literacy Training for Ethnic Minority Representatives in the Civic Sector
The Communications Commission is holding a two-day training programme for local NGO representatives in regions with a high concentration of ethnic minorities, titled ‘The Effect of Misinformation on Civic Integration and the Importance of its Prevention.’ Media literacy as a tool to fight misinformation, its essence and principles, its role in countering stereotypes and fighting misinformation in the age of modern technology – these are some of the topics covered by COMCOM...
TV Advertising Revenues for the Second Quarter of 2020
Despite the increase in television advertising revenues during the first quarter of 2020, it was clear that the COVID-19 pandemic would affect the advertising market. Total advertising revenues for television companies during the second quarter of 2020 amounted to 12.2 million GEL. Television advertising revenues include commercials, sponsorships, product placements, announcements and teleshopping. Television advertising revenues during the second quarter of 2020 for each broadcaster were as...
The Media Advocacy Coalition’s Public Objections are Dishonest and Serve to Place False Information in the...
The Communications Commission notes that the public objections made by the Media Advocacy Coalition (MAC) regarding the changes to the “Ordinance on Media Participation in the Election Process and the Approval of its Use” are dishonest and baseless, serving to ensure that reports by international organisations contain false information. Indeed, a representative from the MAC could not substantiate his own remarks at yesterday’s meeting of the Commission. COMCOM presented draft...
COMCOM Issues Caucasus Online with the Maximum Fine for the Third Time
Caucasus Online has once again been fined 270,000 GEL for selling shares without the approval of the Communications Commission. The company has been ignoring its obligations under law and COMCOM’s decisions for the past 10 months. Caucasus Online has to revert its shareholding to the pre-sale status quo until 20 September. Failure to do so will result in COMCOM considering other lawful mechanisms to enforce its ruling. This is the third time that Caucasus Online has been...
Council of Europe’s Expert Rasto Kuzel Trains COMCOM Monitors for Pre-Election Media Monitoring
The Communications Commission will start the media monitoring process for the 2020 parliamentary elections on 1 September, publishing quantitative and qualitative results for around 50 broadcasting channels. COMCOM monitors received four-day training from the media expert of the Council of Europe, CEO of Memo 98 Rasto Kuzel, who shared best international practice and explained the peculiarities and specifics of qualitative pre-election media monitoring to the participants. COMCOM employees...
COMCOM Reveals Winners of the Media Literacy Competition “Truth or Fiction?”
The Communications Commission staged the awards event for the third media literacy competition “Truth or Fiction?” A record number of 9th, 10th and 11th grade pupils took part in this year’s competition, which aims to develop critical thinking, analysis and fact-checking skills. Out of 185 excellent works, the competent panel selected 3 winners, who received ultramodern awards from COMCOM. One of the participants also received a special award. In the light of the current...
Consultation Process for calculating 5G Frequency Resource Costs comes to an End
On 24 April 2020, the Communications Commission published the “Consultation Document for calculating 5G Frequency Resource Costs.” The Commission received questions from Magticom and Silknet regarding this document. As part of the consultation process, an online meeting took place between interested parties and representatives from the consulting firm Ernst & Young to address questions regarding cost calculations. The consultation period ended on 15 July 2020. Based on the...
COMCOM’s first Media Literacy Project in Adjara implemented at the Batumi State University
The Communications Commission has started implementing media literacy projects in Adjara, with the Batumi Shota Rustaveli State University (BSU) being the first location. Pupils from Adjarian state schools will join the university students in the media literacy projects starting from the new academic year. COMCOM has already concluded an agreement with the university, which will see academic personnel and students taking part in joint projects aimed at developing media literacy. Furthermore,...
Communications Commission: We call upon the organization “Reporters Without Borders” to assess media...
Communications Commission states its concerns related to the information spread by an organization “Reporters Without Borders” about Georgian media and recent amendments in Georgian Law on Electronic Communications. An article, published on July 20, with a title – “Mounting Pressure on Georgia’s media in the run-up to elections” contains erroneous facts and bases its misleading findings on them. According to the article, “With less than four months to...